Jedna unikátní Honda dosahuje rychlosti 782 km/h. Na silnice však nesmí

Jaká Honda dosahuje nejvyšší rychlosti? A je to auto, nebo je to motorka? Jistě začnete tipovat Civic Type R a NSX, nebo CBR. Nebo snad nějaký speciál Formule 1? Žádná odpověď správná není, jelikož nejrychlejší Honda se po silnicích neprohání a místo, kde je k vidění, nám může být celkem vzdálené. Není totiž na pevnině, ale je ve vzduchu. Ano, už tušíte správně. Nejrychlejší Hondou není silniční dopravní prostředek, ale je to letadlo.

Inovativní letadlo

Nejrychlejší Honda daného rychlostního rekordu značky nedosahuje na souši, ale ve vzduchu. Jde totiž o inovativní letadlo, které nese označení HondaJet Elite. Jedná se o letadlo představené už v roce 2003, které má celou řadu zajímavých parametrů. Třeba dva přeplňované motory, nízkou hmotnost o hodnotě 4 300 kilogramů, nebo také nejlepší výkon ve své třídě.

Zdroj obrázku: Honda

Unikátem letadla je jistě i jeho vzhled, tedy jeho tvar, který má velký podíl na celkové aerodynamice, která se následně promítá také do samotné rychlosti, které je letadlo schopno dosáhnout. Vystoupat dokáže do výšky 43 000 stop, tedy lehce přes třináct kilometrů a stoupat zvládne tempem 4 100 stop, tedy asi 1 250 metrů za minutu. Pro přistání na letišti přitom nepotřebuje nijak zvlášť dlouhou dráhu, jelikož stačí 852 metrů.

Zdroj obrázku: Honda

Nejrychlejší Honda, která existuje

Jak jsme zmínili v samotném úvodu, HondaJet Elite je aktuálně nejrychlejším strojem této značky. Dosahuje totiž rychlosti až 782 kilometrů v hodině. Rychlost můžeme i přepočíst a v tu chvíli zjistíme, že se jedné o hodnotu 0,638 Mach. A kdo by měl zájem tuto rychlost na vlastní kůži vyzkoušet, ten klidně může Letadlo HondaJet Elite si totiž klidně lze koupit, a to za cenu která začíná na 5,2 milionech dolarů. A podobně jako u aut, i zde si lze volit případnou výbavu, ale třeba i barevný odstín. Aktuálně je toto unikátní letadlo od Hondy k dispozici ve třech odstínech, pojmenovaných Ice Blue, Monarch Orange a Ruby Red.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora