Jedno označení na pneumatikách málokdo rozluští. Přitom má vliv na bezpečnou jízdu

Tyre 1714669 1280

Při koupi pneumatik hledíme na několik důležitých a klíčových parametrů. Základem je samozřejmě správné určení pneumatik, zda jsou letní, nebo zimní. Dále nelze opomenout ani správný rozměr, který by měl odpovídat tomu, co máme napsáno v technickém průkazu vozidla.

Při výběru pneumatik ale velmi často narazíme také na další označení, kterému však příliš nerozumíme. Energetický štítek nám k němu moc neřekne, přitom může mít výrazný vliv na bezpečnost naší jízdy.

Pneumatiky mají také index rychlosti

Tím parametrem, který velmi často přehlížíme nebo ho nedokážeme správně interpretovat, je index rychlosti pneumatik. Mnoho lidí si dokonce myslí, že na jejich pneumatikách není. To proto, že zde nevidí žádnou informaci o rychlosti v kilometrech v hodině, která by jasně vysvětlovala, kolik pneumatika zvládne. Takto se totiž index nezapisuje a neuvádí.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobil se nevyplatí každému. Problémy se týkají baterií, vysokých nákladů i infrastruktury
Zdroj obrázku: Pixabay

Že na vaší pneumatice je uveden, poznáte podle toho, že je zde v označení písmeno. Těch může být celá škála, ale obecně se dá říci, že u pneumatik pro osobní vozidla se setkáme spíše s písmeny ze zadní části abecedy. Už to nás může uklidnit v tom, že běžně povolené rychlosti by pneumatika měla zvládnout.

Co jednotlivá písmena znamenají?

Jak jsme již předeslali, index rychlosti pneumatiky není uveden v konkrétní hodnotě, ale jako písmeno abecedy. A pod každým se jedna hraniční rychlost skrývá. Taková rychlost, kterou bychom s pneumatikou neměli překročit, pokud nechceme, aby se jízda stala nebezpečnou. Jednoduše řečeno, pokud nepojedeme více než je stanovený index, pneumatika danou rychlost zvládne.

Mohlo by vás zajímat:  Nejvíce přestupků řidiči páchají na železničních přejezdech. Málokdo jede skutečně správnou rychlostí

V případě písmene Q je to 160 kilometrů v hodině, v případě písmene R je to 170 km/h. A vše pokračuje dále, kdy se s každým písmenem rychlost postupně zvyšuje, až do hodnoty H, která je synonymem pro rychlost 210 kilometrů v hodině. Jsou ale i další indexy, jako je Y, které je rovno 300 km/h, nebo dokonce ZR, kde je hodnota rychlosti vyšší než 300 kilometrů v hodině.

Zdroj: https://www.dunlop.eu/en_gb/consumer/learn/how-to-read-your-tire-sidewall-markings.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora