Jednoduché zásady údržby autobaterie prodlouží její životnost a ušetří peníze i starosti

Zvykli jsme si, že auto je pro nás jenom dopravní prostředek, který nás jednoduše, pohodlně a rychle přepraví z bodu A do bodu B. I proto vynakládáme minimum času na to, abychom se o něj jakkoliv starali. Maximálně před sezonou vyměníme pneumatiky, v servisním intervalu olej a když je potřeba, dolijeme vodu do ostřikovačů. Tím péče pro mnohé končí. Že by se mělo myslet také na akumulátor, tedy autobaterii, mnozí ani netuší. Přitom může pravidelná kontrola ušetřit tisíce a eliminovat mnoho starostí. Co by mělo být doslova nutností?

Správný výběr akumulátoru

Základním a prvním krokem je koupě správného akumulátoru. V případě nového vozu toto vyřešil už výrobce. Pokud kupujeme vůz z druhé ruky nebo měníme akumulátor, je třeba, aby jednotlivé parametry byly takové, jak předepisuje výrobce. Například nižší kapacita může působit problémy, větší zase to, že akumulátor nemusí být dostatečně nabitý.

Zdroj obrázku: Pixabay

Sledování jeho stáří

Ani autobaterie nemá neomezenou životnost. Rozhodně nelze čekat, že jeden akumulátor vydrží v autě navěky. Je proto na místě nechat ho čas od času takzvaně proměřit. Tedy zjistit, jak na tom je a zda už není na místě jeho výměna. Pokud bude realizována včas, ušetří se starosti s problémem, kdy auto jednoduše nenaskočí. I na to má jeho stáří vliv.

Důraz na dostatečné nabití

I když je akumulátor správné kapacity, nemusí to znamenat, že má dostatek energie. Právě proto je třeba pravidelně kontrolovat stav jeho nabití. Pokud je energie nedostatek, je vhodné použít domácích nabíječek, kterými se potřebná šťáva autobaterii dodá. Zde nutno podotknout, že na výrazné vybití může mít kromě stáří vliv i samotná jízda. Krátké pojezdy bateriím nesvědčí, proto je vhodné čas od času naplánovat delší výlet a potom nemusí být domácí nabíjení nutné.

Mohlo by vás zajímat:  Vysoké teploty dokážou na autě napáchat spousty problémů. Po létě je třeba kontrola
Zdroj obrázku: Pixabay

Pravidelné jízdy

Dlouhodobé stání autobaterii také nesvědčí. Je třeba připomenout, že určitou energii si auto bere, i když stojí. To může způsobit, že k nastartování jí následně bude nedostatek. Také je třeba připomenout, že autobaterii nesvědčí jak velmi nízké, tak i velmi vysoké teploty. Pravidelné, nejlépe delší jízdy jsou tak možností, jak ji udržet v dobré kondici.