Jednoduchý detail na semaforech ušetří čas i nervy. Bohužel na českých křižovatkách zatím chybí

Velká města se na svých křižovatkách neobejdou bez semaforů. Ty jsou důležitým pomocníkem, jak pokud jde o plynulost a regulaci dopravy, tak i pokud jde o bezpečnost. Řidiči tak nemusí příliš přemýšlet a víceméně platí, že pokud mají zelenou, tak jedou. Přesto semafory v České republice nejsou úplně dokonalé. Mnoho řidičů, když vyjedou do zahraničí, tak jenom zírají, jak kupředu některá jiná města jsou. Semafory jsou totiž vylepšeny o jednu drobnost, která mnoha řidičům pomůže.

Odpočet času na semaforu

Daným doplňkem, se kterým se řidiči na semaforech v zahraničí často setkají, je odpočet času. Klasický semafor je doplněn ještě jedním displejem, na kterém se zobrazuje čas. Ten je odpočítáván, a pokud dojde až k nule, stane se to, že se na semaforu změní barva. Řidiči tak v podstatě s předstihem vědí, co mohou čekat. V reálném provozu má toto řešení hned několik výhod.

Zdroj obrázku: Freepik

Červená i zelená

V mnoha městech najdeme daný odpočet hned u dvou barev. Jak u červené, tak i u zelené. Pokud jde o červenou, tak řidiči dobře a přesně vidí, za jak dlouho jim naskočí zelená a jak dlouho tedy ještě budou stát. V případě zelené zase vědí, jak dlouho jim ještě bude umožněn průjezd křižovatkou.

Výhody jsou jasné

Výhody daného odpočtu jsou zcela jasné. V případě červené řidiči nejenom vědí, jak dlouho budou stát, ale vědí i to, kdy se rozsvítí oranžová a následně zelená. Mohou se tak na tento okamžik připravit zařazením rychlosti a poté hned vyrazit. Dojde tak k větší plynulosti dopravy, jelikož křižovatkou dokáže projet více aut.

Své výhody má odpočet času i na zelené. Minimálně v tom, že se eliminuje nežádoucí prudké brzdění, když někomu z ničeho nic blikne oranžová. Někteří dokonce z opatrnosti brzdí i na zelenou. Takto vědí, zda průjezd stihnou, nebo nikoliv. Bohužel zatím jenom v zahraničí, u nás ne, což může být vzhledem k rostoucímu počtu aut velký problém.

Zdroj: https://www.cityofirvine.org/signal-operations-maintenance/advantages-traffic-signals