Jednu důležitou věc řidiči v autě vůbec nenastavují. Nenaučila je to ani autoškola

Každý řidič má z autoškoly zafixováno, že by měl před každou jízdou zkontrolovat své auto, dále by si měl nastavit sedačku a zrcátka a až poté může vyjet. Praxe je samozřejmě jiná a málokdo dnes kontroluje provozní náplně nebo funkčnost blinkrů. Také je běžné, že sedačku a zrcátka máme nastavené z minula. Je ale jedna věc, kterou řidiči nenastavují vůbec. I proto, že je to v autoškole nenaučili.

Co se dá ještě nastavit?

Když se zeptáte současných řidičů, co by si měli po usednutí do vozu nastavit, každý vám odpoví patrně stejnou věc. Že je třeba nastavit si nejprve sedačku a dále také všechna zrcátka. Málokterý řidič ale ví, že by si měl nastavit ještě jednu věc. Doslova tu nejdůležitější. Je to volant. Ano, i ten v současných autech umožní různá nastavení polohy. A není vhodné jeho nastavení podceňovat.

Zdroj obrázku: Freepik

Proč právě volant?

Na nastavení volantu by se rozhodně zapomínat nemělo. S ohledem na nastavení sedačky totiž může být rázem v různých nekomfortních, nebo vyloženě problémových polohách. Přes horní část volantu nemusí být dobře vidět dopředu před auto. Skrz volant nemusí být ideální výhled na přístrojovou desku a jednotlivé budíky. Problémem je i to, že je buď moc vysoko, nebo nízko, nebo dokonce blízko, či daleko.

Mohlo by vás zajímat:  Kutilové si rádi vše opravují sami, ale některé opravy je lepší přenechat profesionálům

Jednoduchá páčka

Nastavit si volant dle potřeby je přitom poměrně jednoduché. Stačí nahmatat páčku, kterou se celý mechanismus povolí, a s volantem lze hýbat. Standardem je dnes pohyb nahoru a dolů, u některých aut dokonce i k sobě nebo od sebe. V tu chvíli může být díky správnému nastavení pozice za volantem mnohem pohodlnější bez nutnosti dělat jakékoliv kompromisy.

Jak ho správně nastavit?

A jak by měl být takový volant správně nastaven? Základem je dobrý výhled ven i na přístrojovou desku. Pokud jde o vzdálenost, měl by být volant v takové poloze, aby se při natažení ruky věnec volantu opíral o zápěstí.

Zdroj: https://www.passmefast.co.uk/resources/driving-advice/how-to-set-up-car-steering-wheel