Jeep ukázal hned sedm nových konceptů

Legendární setkání Easter Jeep Safari v Moabské poušti v Utahu se letos, ve dnech 28.3 – 5.4, koná už po devětačtyřicáté a stalo se již tradicí, že americký terénní matador vždy mezi fanoušky přiveze několik nových konceptů. Letos jich bude celkem sedm a minimálně dva musí zaujmout téměř každého příznivce historie Jeepu.

S příznačným jménem Chief přijíždí off-road na základech současného Wrangleru, avšak s designem klasického Cherokee ze sedmdesátých let. Retro je též barevné schéma v kombinaci modré Ocean s bílou střechou a doplňky, respektive zadní část s odnímatelným prosklením. To má podle tiskové zprávy pomoci navodit atmosféru západního pobřeží a životního stylu surfařů. Přední maska vychází ze stylu modelu Wagoneer a navazují na ní halogenová světla, respektive chromované nárazníky na obou koncích auta. Ani 17palcová kola na nápravách Dana 44 se nevyvarovala retro nádechu. Naproti tomu v interiéru najdete moderní palubní desku s 8,4palcovou obrazovkou infotainmentu Uconnect a dřevěnými dekory, respektive kožené sedačky s havajským motivem. Surfovací prkno mají připomenout vedle čalounění také nálepky na středové konzoli a madlech dveří. Pod kapotou je 3.6litrový šestiválec Pentastar v kombinaci s manuálním šestikvaltem. 

Opakem Jeepu Chief je koncept Staff Car, inspirovaný pro změnu vojenským Willysem. Základem je rovněž současný Wrangler s pěticí dveří, i když vlastně dveře byste spolu s B sloupkem u tohoto konceptu hledali marně. Pevnou střechu nahradilo plátno, 16palcová kola s vojenskými pneumatikami Firestone NDT jsou nejen základní ocelová, ale chrání je jen miniaturní blatníky. Přední i zadní nárazník mají design modelu J8, v zadní části navíc vedle náhradního kola nechybí povedený retro kanystr na benzín. Celá karosérie je lakovaná barvou Sandstorm, opět evokující klasická vojenská auta s logem Jeepu. Ještě při nastupování na spartánské lavice vpředu i vzadu by Vás asi nenapadlo hledat na středové konzoli multimediální systém, opak je však pravdou. Barevně kabina ladí s karosérii a má například odolné gumové koberečky, chladničku na 85 plechovek, integrovanou ochrannou klec nebo stylové helmy. K pohonu slouží stejně jako v prvním případě šestiválec Pentastar v kombinaci s manuálním šestikvaltem, kola jsou pak upevněna na nápravách Dana 44. Samozřejmostí je zvýšená světlá výška. 

Mohlo by vás zajímat:  Jeep chystá sportovní variantu SUV Cherokee

O něco civilněji vyhlíží Wrangler Africa s pětidvéřovou karosérií, prodlouženou a zvýšenou zadní částí a pískovým odstínem Desert Tan. Kola Africa na nápravách Dana 44 mají 17 palců a jsou obuta do 35palcových pneumatik BF Goodrich Mud Terrain. Již zmiňovaná zadní část má doprava se otevírající páté dveře a zavazadelník v odolnějším provedení. Na opačné straně auta je upravený nárazník s přídavnou světelnou rampou a 2.8litrový diesel, kterému v případě vyprázdnění nádrže přijdou vhod jistě dva postranní kanystry. Naopak dobrodruzi ocení bytelný střešní nosič.

Pokud jste viděli film Divočina a rozhodli jste se vyrazit také na nějaký delší „trip“, bude se Vám určitě hodit Grand Cherokee Overlander se střešním stanem pro dva, do nějž se leze pomocí nefalšovaného žebříku. Auto samotné se chlubí nejen zeleným lakem Sage, ale též 18palcovými koly s terénními pneumatikami BF Goodrich, unikátní přední částí s navijákem a žlutě zabarvenými hlavními i mlhovými světly, nárazníky s odolnějším ochranným plátem a rozšířenými blatníky. Z dílen divize SRT pochází zadní světla a kapota. Jak napovídá výrazný nápis na pátých dveřích, o pohon se stará třílitrový šestiválcový turbodiesel v kombinaci s osmistupňovým automatem Torqueflight.

Nejmenší a také nejmladší zástupce modelové palety, Renagade, se v Utahu představí jako pouštní jestřáb, v překladu Desert Hawk. Stejně jako u Wrangleru Africa je karosérie lakována do odstínu Desert Tan, zajímavější je však topografická mapa na kapotě, zobrazující část Moabské pouště. Z produkce Moparu pocházejí vedle střešního nosiče a tažného zařízení také potahy sedadel a koberečky. Pod kapotou je 2.4litrová jednotka Tigershark s devítistupňovou automatickou převodovkou, která disponuje funkcí Jeep Active Drive Low.

Mohlo by vás zajímat:  Lexus RX se vydává do Evropy

Jeden z designově kritizovaných „džípů“, Cherokee, dorazí v provedení Canyon Trail. To na první pohled připomíná Regenade Desert Hawk, protože vedle béžového laku Desert Tan také černou kapotu s mapou, ukazující místo zvané Hell’s Revenge. Upraveny byly také oba nárazníky, ve spodní části dveří jsou přidané černé ochranné lišty a nechybějí ani střešní ližiny. Off-roadové možnosti modelu jsou posíleny dodatečnou ochranou nádrže, olejové vany, motoru nebo odpružení, 17palcová kola navíc obouvají terénní pneumatiky BF Goodrich. Interiér dostal kožené čalounění Mopar s prošíváním v barvě karosérie, několik dalších detailů v barvě karosérie či odolnější koberečky. Pod kapotou je 2.4litrová jednotka Tigershark s devítistupňovou automatickou převodovkou, která disponuje funkcí Jeep Active Drive Low.

Posledním do party konceptů amerického výrobce je Wrangler Red Rock Responder, který zaujme především záchranáře. Pětidvéřová karosérie klasického Wrangleru byla prodloužena a v zadní části je korba, na níž se vejde záchranářské vybavení všeho druhu. Mottem tohoto modelu je totiž poskytování pomoci v tom nejnáročnějším terénu. Kompletní osvětlení auta včetně menších světel u A sloupků a off-roadových reflektorů obstarávají LED diody, speciální kapota má hydraulické podpěry, ocelové nárazníky pochází z modelu 10th Anniversary Edition a 17palcová kola v rozšířených podbězích obouvají 37palcové pneumatiky BF Goodrich. Prostupnost terénem dále zvyšuje o 4 palce vyšší světlá výška, nápravy Dana 60 převodem 5,38, naviják v přední části nebo tažná oka na obou koncích auta. Dva postranní boxy obsahují hasící přístroj, lékárničku, zásobník vzduchu, duální kompresor nebo místo pro chladič, případně vodu. Interiér s koženým čalouněním Mopar vzhledově ladí s červenou karosérií. Pod kapotou je 3.6litrový šestiválec Pentastar s automatickou převodovkou.

Zdroj: Jeep