Jel na zelenou a myslel si, že má přednost. Ale nebylo to tak

Zelená na semaforu je pro mnohé povel vyrazit vpřed. To je sice pravda, ale ne vždy platí, že po rozsvícení zelené máme přednost. Jsou situace, že i když vyjíždíme do křižovatky na zelenou, tak stále musíme být obezřetní a dávat ostatním účastníkům silničního provozu přednost. Pokud se tak nestane, může dojít k více či méně vážné nehodě. Kdo si nutnosti dávat přednost i na zelené není vědom, může počítat s tím, že dříve nebo později nějakou způsobí.

Roli hraje směr, jakým jedeme

Při průjezdu světelnou křižovatkou hraje primárně roli směr, jakým jedeme. U klasických jednodušších křižovatek obvykle platí, že máme-li zelenou, můžeme vyrazit a přednost máme ve chvíli, pokud jedeme přímým směrem. Takzvaně po hlavní, když jsou semafory vypnuté. Při tomto jednoduchém manévru si skutečně není nutné lámat hlavu nad tím, co se v okolí děje.

Problém ale může nastat, pokud nejedeme přímým směrem. Pokud se chystáme odbočovat, tak musíme brát v potaz, že je nutné dát přednost přímo jedoucím vozidlům v protisměru. Teprve až přejedou, můžeme dokončit bezpečně náš manévr.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Šipka vše vyřeší, ale i v tomto případě může být dání přednosti nutnost

Možným řešením problému s předností může být zelená šipka, která jasně vyznačuje směr, kterým můžeme jet s jistotou, že bychom měli mít před ostatními vozy přednost. Ale zároveň tato přednost není univerzální.

U mnohých křižovatek, které jsou doplněné šipkami může docházet k tomu, že sice můžeme s jistotou přednosti před ostatními vozidly odbočit, ale zároveň může dojít k tomu, že v místě kam míříme je přechod. A právě na něm mají chodci taktéž zelenou, stejně jako my. Kdo má právo pouštět druhého? Je to jednoduché. I když vjedeme do křižovatky na zelenou šipku, před přechodem přesto musíme zastavit a pustit chodce – dát jim přednost. Ne každý si tento fakt uvědomuje a poté mohou vznikat kolize s celkem fatálními následky

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora