„Jen si stůjte, já kolem vás profrčím až dopředu,“ mám radost z těch, co neznají dopravní předpisy

Background Blur Out Focus Bokeh Traffic Jams During Rush Hours After Work Red Brake Lights Stopped Cars Background City Neighborhood

Na cestách jsem každý den. A když se objeví oprava silnice s dopravním omezením, dopravní nehoda, nebo nějaká překážka na silnici, či jakýkoliv jiný problém, většina řidičů má tendenci se zařadit do toho „správného“ pruhu už hodně předem. Jako by se báli, že když to neudělají hned, nějakým způsobem selžou jako řidiči a potom už se nezvládnou dostat tam, kam mají. Já na to koukám jinak a mám z takových lidí srandu a kdykoliv je vidím, ťukám si na čelo.

Vidím ten volný pruh a je mi jasné, že se blíží můj okamžik. Zapnu blinkr, přesunu se doleva a najednou mám před sebou čistou, prázdnou silnici. Projíždím kolem kolony aut jako nůž máslem. A to nejlepší? Nikdo mi nemůže říct ani popel, protože to, co dělám, je úplně v souladu se zákonem. Dojedu až úplně těsně k překážce, hodím druhý blinkr, jsem připravený „zipovat“ a nacpu se do pruhu, který pokračuje. Skvělý pocit, že jsem zcela legálně udělal z desítek jiných řidičů hlupáky. A oprávněně.

Mohlo by vás zajímat:  Lití denaturátu do ostřikovačů může způsobit zdravotní problémy i poškodit automobil

Někteří řidiči na mě koukají s nepochopením, jiní zase s očividnou závistí. Další na mě něco gestikulují, jiní se mě záměrně snaží i blokovat. Ale to mě nezastaví. Když dojedu k samotnému zúžení, dám směrovku, zařadím se a pokračuji s proudem vozidel v pravém pruhu. Většinou to jde hladce, protože „zipování“ je na takových místech nejefektivnější způsob, jak udržet dopravu v pohybu.

Vedle mě, zahleděný do svých volantů, řidiči čekají, až se ten „chytrák“, co si to frčel prázdným pruhem, vměstná mezi ně. Ale já vím, že v tom není nic špatného. Spíš se divím, proč víc lidí nevyužívá ten volný pruh. Proč tráví spoustu času stáním v koloně, když mohou ještě chvíli užívat otevřené silnice.

Mohlo by vás zajímat:  Design současných aut nemá logiku. Automobilky doslova jdou proti bezpečnostním expertům

Někdo by mohl říct, že to není fér, ale já se držím pravidel. A když přijde na „zipování“, jsem vždycky připraven ukázat, že to jde udělat rychle a bez konfliktu. A věřte nebo ne, občas mě nějaký ten řidič „vytroubí“ jako znamení, že to dělám správně. A já jedu dál, s pocitem, že jsem si ušetřil čas a nervy, a možná i někomu ukázal, jak to chodí na silnicích.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora