Jezděte bezpečně i za dlouhých podzimních nocí

Side View Handsome Unshaved Man Fashionable Clothes That Riding His Automobile

Dny se krátí a až do konce roku, respektive někdy do února, už to lepší nebude. Řidiči si musí zvyknout, že ráno jezdí do práce za tmy, a večer se z ní za tmy znovu vracejí. Není proto divu, že touhle dobou přibývá depresí, zejména mezi těmi, kteří pracují v prostorách bez denního světla, ti totiž často pořádně nevidí slunce celý pracovní týden. Na jízdu za tmy je každopádně potřeba připravit nejen auto, ale také řidiče. Jak? To se dočtete v tomto článku.

Mohlo by vás zajímat:  Některé věci v autě se vyplatí vypnout. V opačném případě můžeme platit i nemalé peníze

Nepodceňte svou psychiku

I člověk jednadvacátého století je stále ještě napůl zvířetem, pokud jde o naše reakce na roční a denní cyklus. Na podzim se tak cítíme unavení a bez energie, stovky generací našich předků totiž touto dobou omezovaly svou aktivitu. Naše tělo pak reaguje na nedostatek slunečního svitu i venkovní chlad. Abychom si před jízdou rozproudili krev, je dobré si dopřát světelnou lázeň. Vhodná je také mírná fyzická aktivita, která pomůže zahnat ospalost a probudí mysl. Pomoci může i káva nebo energetické nápoje, těm ale obvykle trvá asi půl hodiny, než začnou opravdu účinkovat.

Mohlo by vás zajímat:  Navigace v autě může být důvodem k pokutě. Telefon je třeba mít na správném místě
view-car-traffic-jam-rear-view-landscape-from-window-car-road-with-cars-lights-legs-cars-night-view
Zdroj obrázku: Freepik

Vidět a být vidět

Častou chybou českých řidičů je, že na podzim podcení údržbu auta. A nejde jen o brzdy a brzdové systémy, které bývají první na ráně, když dojde na nějakou servisní prohlídku, ale také o světla. U nich totiž nemíváme pocit, že by bylo něco v nepořádku. Tedy pokud svítí alespoň trochu. Pravdou však je, že rozdíl mezi světlomety v perfektní kondici a těmi neudržovanými může být obrovský. Světlomety byste měli minimálně očistit, a to přední i zadní. Zvažte také, zda nevyměnit žárovky nebo zrcadla, která světelné kužely směřují.

Mohlo by vás zajímat:  Na prvním místě bezpečnost: tipy pro řízení v zimním období

Přizpůsobte styl jízdy

Nezapomínejte, že vozovka bývá na podzim často kluzká, a navíc na ní bývá tlející listí, případně bahno či jiné, často kluzké materiály. A tak byste neměli mít příliš těžkou nohu na plynu. Kromě toho je vhodné udržovat o něco větší rozestupy od aut před vámi, než na jaké jste z léta zvyklí. Pozor také na zatopené výmoly, nikdy nevíte, jak jsou ve skutečnosti hluboké.

Zdroj: https://news.motability.co.uk/everyday-tips/autumn-driving-tips-how-to-stay-safe-on-the-road/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora