Jezdíme v autech 15 let starých. Za námi je Litva nebo Rumunsko

I když prodeje nových vozidel poslední roky stále stoupají, na celkovém stáří aut v Evropě se to nijak výrazně nepodepisuje. Jejich stáří je celkem velké a činí téměř 11 let. Konkrétně je to 10,8 let. Jde samozřejmě i průměr, a tak jsou země, kde jezdí s vozy podstatně mladšími, a potom jsou země, kde se jezdí s vozy podstatně staršími. Sem bohužel patří i Česká republika.

Lucembursko a Litva

Zajímavé země, jelikož se jedná o ty, kde jezdí auta nejmladší a kde jezdí také auta nejstarší. Začneme Lucemburskem, kde je průměrné stáří vozového parku 6,4 roku, což je opravdu zajímavá hodnota a je jasné, že na tamních silnicích lze potkat auta vesměs nové. Na opačném konci seznamu stojí Litva. Ta je na tom ze všech evropských zemích nejhůře, jelikož zde je průměrné stáří 16,9 let. Až tak velký rozdíl to oproti            České republice přece jenom není.

Jak jsme na tom my a naši sousedé?

Podívejme se také na nás, na Českou republiku a průměrné stáří aut, ve kterých jezdíme. To je zhruba 14,8 let, což není nijak příznivé číslo. A nutno říci, že mezi našimi sousedy se jedná o číslo nejhorší. V Německu je průměrné stáří aut 9,5 roku a v Rakousku dokonce 8,2 let. V případě Slovenska a Polska jsou průměrné roky tamních automobilů stejné, a to shodně 13,9 let. Jsou tedy o rok mladší, než je tomu u nás.

Kdo je na tom hůře než mi? Moc jich není

Litvu jsme již zmínili. Jsou ale i další země, které jsou na tom hůře než mi. Jedná se třeba o Rumunsko s průměrným stářím 16,3 let, nebo je to i Řecko, které má průměr 15,7 let. A potom už jsme bohužel my. V tomto směru se naše země bohužel nemá čím chlubit. A zatím nic nenasvědčuje tomu, že by byl náš vozový park omlazován.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora