Jezdit v zimě se dá i ekonomicky. Některá řešení ale nejsou ani komfortní, ani bezpečná

car-snow-winter-season

Je běžnou věcí, že během zimy může spotřeba auta stoupat. Mnoho řidičů je z toho překvapených a logicky hledá způsoby, jak zajistit, aby se spotřeba držela na víceméně stejných hodnotách jako v létě. Možnosti jsou, ale ne vždy je třeba riskovat kvůli pár litrům komfort i bezpečí.

Správné pneumatiky

Je běžné, že zimní pneumatiky mohou mít díky své měkčí směsi jiný valivý odpor než ty letní. To logicky přispívá také k vyšší spotřebě. Je však chybou nechat si letní i během zimy. Hrozí problémy jak s policií, tak i s bezpečností každé cesty. Lepší volbou je vybírat zimní pneu podle vlivu na spotřebu paliva. Tato informace by měla být uvedena na povinném štítku.

Optimální zahřívání vozu

Nastartujeme, chvíli počkáme, potom auto oškrabeme a až poté vyjedeme. Je to sice komfortnější, ale má to vliv jak na spotřebu, tak i životnost motoru. Je lepší zahřívat auto jízdou. Proto je namístě ho nejprve oškrabat, poté nastartovat a pozvolna vyrazit. Vůz se nejenom lépe ohřeje, ale také se může snížit spotřeba. Auto zahřívané na volnoběh si totiž nemalé množství paliva vezme. Tímto způsobem se tomu lze snadno vyhnout.

Mohlo by vás zajímat:  Proč přezout pneu u profesionála a ne doma v garáži? Důvody mluví jasně
Zdroj obrázku: Freepik

Nevyužití výbavy

Řada vozů je vybavena prvky, které mají zvýšit komfort, ale i bezpečnost cestování. Z těch prvních jsou to třeba vyhřívané sedačky nebo vyhřívaný volant. Z druhého segmentu vyhřívaná zrcátka nebo zadní sklo. Pokud se daná výbava nezapne, má to vliv i na nižší zimní spotřebu. Na druhou stranu špatná viditelnost může zvyšovat riziko nehody a je tedy na zvážení, zda těch pár deci méně stojí za to dané prvky nezapínat.

Volba trasy

Na spotřebu auta může mít vliv i volba trasy. Dokonce není výjimkou, že i delší trasa může být ekonomičtější. Důležitý je totiž stav silnic. Jízda po holé suché vozovce bude mít na spotřebu vždy lepší vliv než průjezd úseky pokrytými sněhem, na kterém je třeba jízdu přizpůsobit aktuálním podmínkám.

Zdroj: https://www.fueleconomy.gov/feg/coldweather.shtml