Jízda ve větru vyžaduje hlavně předvídání. Prudké reakce jsou chybou

Hands Gripping Steering Wheel Depicting Control Navigation

Hurikán Sabine je tu a meteorologové vydávají výzvy, které je vhodné uposlechnout a snažit se zabezpečit jak majetek, tak i naše zdraví. Co ale dělat v případě, že musíte během tohoto počasí vyrazit autem? Jízda ve větru nemusí být noční můrou, když víte, co vás čeká a co dělat.

Snažte se udržovat jízdní stopu

Pamatujte na to, že silný vítr se bude snažit vaše auto dostat z optimální jízdní stopy. Silný vítr bude působit na bok vašeho auta a to bude tlačit směrem vlevo nebo vpravo. Je třeba snažit se pevně, ale ne křečovitě držet volant a tyto poryvy větru průběžně korigovat. Snažte se držet stopu po celou dobu jízdy. Když už se dostanete mimo čáry, nezmatkujte a netrhejte volantem, ale snažte se plynule vrátit zpět.

Mohlo by vás zajímat:  Trump chce omezit dovoz německých aut a posílit tak domácí autoprůmysl

Pozor na bariéry

Co vás také může překvapit, jsou různé bariéry. Jsou to třeba protihlukové a jiné stěny, ale i řady domů. Ty mohou vítr zastavit, ale jakmile skončí, opře se vítr do vašeho vozidla plnou silou. Toto je třeba předvídat, počítat s tím a snažit se při tomto nárazu větru udržet vůz tam, kde je třeba. Tedy stále ve svém jízdním pruhu. Opět pokud možno bez neuvážených prudkých reakcí, které mohou vést ve smyku.

Mohlo by vás zajímat:  Nepoužít blinkry může mít i fatální následky. Přesto je někteří zásadně nezapínají

Podobná situace může nastat také při předjíždění kamionů. Při započnutí manévru se schováte za bariéru z jeho návěsu a při jeho dokončování bariéra kterou tvořila kabina, skončí. I s tímto je třeba počítat na začátku i konci předjíždění.

Driver Holding Hand Steering Wheel Driving Car
Zdroj obrázku: Freepik

Sledujte značky

Kde může obecně hrozit riziko ještě většího větru než jinde, tam jste na to upozorněni dopravní značkou. V tomto období, kdy řádí hurikán Sabine, zde doporučujeme raději mírně snížit rychlost, což k bezpečnému projetí dané lokace rozhodně přispěje. Vítr je zde silný i bez hurikánů a takto se jeho síla ještě znásobí.

Pozor na vlek

Pokud máte v plánu jet s vlekem, počítejte s tím, že se vítr může výrazně opírat i do něj. Buďte proto obezřetní a hlídejte jak své vozidlo, tak i to, co se děje za ním. Nezapomeňte náklad na vleku dobře zabezpečit. Pokud jde o vlek větší, zaplachtovaný, budou se do něho poryvy větru opírat podstatně silněji, čemuž je třeba přizpůsobit jízdu.

Mohlo by vás zajímat:  Prohlídka ojetého auta v zimě vůz dobře prověří. Prodávající jsou ale vždy o krok napřed

Předvídejte

Při jízdě například v lese je dobré také předvídat a počítat s tím, že se mohou objevit místa, kde budou na zemi spadlé větve, nebo dokonce stromy. Je proto třeba jet vždy tak, abyste místem nejenom bezpečně projeli a dokázali se vyhnout, ale aby bylo možné také bezpečně zastavit.

Zdroj: https://www.tdi.texas.gov/tips/safety/driving-windy.html
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora