Jsou prémiová paliva skutečně k něčemu, nebo platíme za marketing na čerpacích stanicích

Jenom těžko bychom dnes narazili na čerpací stanici, která nenabízí takzvaná prémiová paliva. Jde o paliva, která jsou často něčím vylepšena a doplněna. Mnoho lidí jistě už napadla otázka, zda se nejedná jenom o marketingový trik a zda nakonec nejde o běžné palivo, za stejnou cenu. Jak je tedy je a mohou se prémiová paliva vyplatit?

Vylepšené palivo

Prémiová paliva jsou často něčím vylepšena. Ve většině případů různými aditivy. Taková aditiva dnes můžeme koupit i samostatně a po každém natankování je přidávat do nádrže. Je to však složité a v mnoha případech i dražší, než když načerpáme přímo aditivované, tedy prémiové palivo. Dodat je nutné také to, že různých aditiv existuje celá řada a každý výrobce, stejně jako každý benzinová stanice si svou recepturu často tají.

Zdroj obrázku: Pixabay

Jaký může být efekt?

Tankování prémiových paliv může přinést hned několik pozitiv. Mezi trojici nejznámějších, na která často lákají i reklamy, patří úspora paliva, zlepšení chodu motoru a výkonu, stejně jako nesmí chybět také pozitivní vliv na čistotu kompletního palivového systému i motorizace vozu. Dá se tedy říci, že prémiová paliva skutečně své klady mít mohou.

Pravidelné tankování je nutností

Dodejme ale, že rozhodně nelze spoléhat na to, že jednou do měsíce vezmeme plnou nádrž prémiových paliv a motor se zázračně vyčistí, my budeme jezdit za méně a s jistotou optimálního výkonu. Kdo chce daných vlastností dosahovat dlouhodobě, musí tyto druhy paliv také dlouhodobě tankovat. A zde už přichází na řadu otázka, zda se to vůbec vyplatí a zde efekt za ty peníze stojí, když na nádrži můžeme zaplatit i o několik set korun více.

Zdroj obrázku: Pixabay

Nejde jen o palivo

Dodat je však nutné i to, že základem spolehlivosti každého vozu je pravidelná péče i servis. Kdo se o své auto nestará tak, jak by měl, toho ani prémiové palivo nezachrání. Mnozí si tak spíše myslí, že tankováním tohoto druhu paliva dohoní to, co zanedbávají. To ale zcela logicky není pravda, a kdyby peníze investovali do pravidelného servisu, udělají lépe.