K přepisu zakoupeného vozidla se vám může hodit plná moc

Jakmile si pořídíte auto, prvním krokem by mělo být přihlášení vozidla na registru vozidel. To je totiž nutností pro to, abyste auto mohli využívat. Plná moc k přepisu vozidla by měla mít specifické náležitosti, aby vše proběhlo hladce. Proto se vám budou hodit tipy, jak vše zařídit.

Přepis vozidla

Přepis vozidla může nastat, jakmile byla podepsána kupní smlouva a jste tedy novým vlastníkem vozidla. Pomocí jedné žádosti můžete na registru vozidel auto odhlásit a rovnou současně také přihlásit za přítomnosti kupujícího a prodávajícího. Díky tomu je tento proces mnohem jednodušší, takže oficiální změna vlastníka vám nezabere tolik času. Potřebovat budete řadu důležitých dokumentů, mezi které patří kupní smlouva, malý a velký technický průkaz, zelená karta, doklad totožnosti a další včetně specifické žádosti o přepis. V případě, že vozidlo kupujete na leasing, nutností je také doložení leasingové smlouvy.

Plná moc k přepisu vozidla

Kromě výše zmíněných dokumentů můžete v některých případech potřebovat také plnou moc pro úspěšný přepis automobilu. Ta je nutná v případě, kdy se kupující či prodávající nemůže dostavit na registr vozidel. Případně můžete plnou moc využít také pro třetí osobu, která za vás celý přepis vyřeší.

Mohlo by vás zajímat:  Snaha o úspornou jízdu může skončit katastrofou. Na vině je věc, kterou šetřílci dělají

Náležitosti plné moci

Aby vše proběhlo bez problémů, plná moc musí mít určité náležitosti. Plná moc k přepisu vozidla musí obsahovat identifikaci zmocnitele a zmocněnce. Je třeba uvést základní informace – jméno a příjmení, bydliště a rodné číslo. Uvést můžete také IČ, u právnické osoby pak sídlo. Plná moc musí obsahovat také přesně formulované oprávnění, co může zmocněnec udělat.

Je tedy nutné napsat, že se jedná o plnou moc k přepisu daného vozidla, ovšem přidat můžete i další úkony jako je třeba vyzvednutí SPZ a podobně. Auto, o jehož přepis se jedná, musí být přesně specifikováno. K tomu je třeba uvést značku a model, VIN kód (výrobní číslo karoserie) a číslo registrační značky.

Ověření plné moci

V tomto dokumentu nesmí chybět také podpisy zmocněnce i zmocnitele, dále pak datum a místa podpisů. Plnou moc můžete případně ještě více specifikovat – omezit ji časově, či uvést přesné místo a datum, kdy má k danému úkonu dojít. To už však záleží jen na vás. Nutností je plnou moc úředně ověřit. K ověření může dojít u notáře, či také na Czech POINT pracovišti. Po úspěšném přepisu vozidla je také nutné sjednat povinné ručení. Hodit se vám mohou také tipy na to, jak pečovat o auto, aby zůstalo ve skvělém stavu.

Mohlo by vás zajímat:  Věční konkurenti nafta a benzín tentokrát v otázce spolehlivosti

Plná moc vám může usnadnit celý přepis vozidla, jelikož díky ní není nutná přítomnost kupujícího i prodávajícího. Jakmile vyřešíte tyto náležitosti, můžete si užívat své nové auto. K péči o něj se vám budou hodit také akční kódy třeba na autokosmetiku.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora