Kamera zachytila řidiče s mobilem v ruce, netelefonoval ale šňupal z něho za jízdy drogu

Česká republika má v zahraničí pověst země, kde sice oficiálně platí nulová tolerance alkoholu za volantem, ale ve skutečnosti se u nás na vesnicích a okreskách pod vlivem řídí relativně často – s trochou nadsázky po každé zábavě. Jedno či dvě piva před řízením jsou v mnoha zemích povolené, z okolních zemí můžeme zmínit například:

  • Rakousko, kde smí řidiči při kontrole nadýchat 0,5 promile a cyklisté dokonce 0.8 promile.
  • Německo, které je k cyklistům hodně tolerantní – sednout na kolo mohou i v případě, že mají pořádně naváto a nadýchají 1,6 promile. Motoristé mohou mít v krvi 0,5 promile.
  • Polsko je podstatně přísnější, řidiči i cyklisté smějí mít v krvi maximálně 0,2 promile.
  • Na Slovensku platí stejná pravidla jako u nás – řidič nesmí nadýchat vůbec nic.

    Zdroj obrázku: pixabay.com

Drogy za volantem

Pokud jde o drogy za volantem, všechny vyspělé země jsou stejně nekompromisní – všechny typy psychotropních látek jsou zakázané. O to šílenější je čin jedenadvacetiletého Australana, který si na dálnici M4 zpříjemnil jízdu něčím, co podle kamerových záznamů vypadá jako takzvaná „lajna“, tedy vyšňupaná substance. O jakou látku se v tomto případě jednalo, pochopitelně není z dálničních kamer možné určit, faktem nicméně zůstává, že tímto způsobem se legální látky nekonzumují.

Zdroj obrázku: NSW Police

Mladík půjde i s kamarádem před soud

Celá situace je o to absurdnější, že zatímco mladík šňupal zatím neurčenou látku ze svého mobilního telefonu, a tak se nevěnoval řízení, volant za něho podržel spolujezdec. Oba dva mladé muže se už australské policii podařilo identifikovat. Díky tomu, že strážci zákona znali poznávací značku auta, to nebylo nic těžkého.

Dvojice se tak znovu setká před soudem, kterému policisté případ předali. Vzhledem ke způsobu, jakým mladý řidič a jeho kumpán drogy za jízdy užívali, se dá očekávat exemplární potrestání. I proto, že spíše konzervativní australská veřejnost se proti tomuto činu ostře vyhradila. Australané očividně podobným experimentům za volantem nepřejí.