Kamiony jsou plné samolepek, jejichž význam někdy neznají ani sami řidiči. Často jsou zbytečné

Všimli jste si, že na některých kamionech najdete množství různých samolepek? Ne takových, kterými si je řidiči vylepšují. Ale takových, které mají určitý význam, ale ne každý ví, jaký přesně. A pravdou je, že při jízdě v České republice je řada takových samolepek zcela zbytečných. O jaké se jedná?

Angles Morts

Všimli jste si, že mnoho kamionů má nalepenou samolepku s výstražným nápisem „Angles morts“? Je vyvedena v černo-žluté barvě, s červeným rámečkem. A má upozorňovat na riziko mrtvých úhlů u nákladních aut. Důvodem, proč je má řada kamionů, je fakt, že jsou povinné ve Francii. Pokud v této zemi hmotnost vozu převyšuje 3,5 tuny, musí být auto označeno touto samolepkou. U nás podobné nařízení neplatí, ale je pochopitelně nesmysl samolepku strhávat a poté ji znovu lepit.

Zdroj obrázku: Freepik

Samolepky CEMT

Na řadě kamionů můžeme najít i kruhové samolepky, vyplněné zelenou barvou, s bílým lemem. Ve středu této samolepky je písmeno nebo číslo. A jaký má význam? Vždy různý. Nejčastější samolepkou tohoto typu je ta s písmenem „L“. To označuje auto s takovým odhlučněním motoru, že se na něho nemusí v sousedním Rakousku vztahovat zákaz noční jízdy. Podobný význam, ale v Německu, má písmeno „G“. Písmena „U“ nebo „S“ se týkají taktéž plnění limitů hlučnosti motoru, ale také plnění emisních limitů. Stejný význam mají i samolepky, které místo písmen využívají čísla, nejčastěji v rozmezí 3–6.

Mohlo by vás zajímat:  Vodíková auta jsou otázkou spíše budoucnosti, v mnohém však jsou horší než kritizované elektromobily

Rychlostní samolepky

Jednoduchá samolepka, s červeným lemem, bílým podkladem a číslovkou, která označuje rychlost. A to konkrétně maximální, povolenou, homologovanou rychlost. Jelikož každá země může mít jiné předpisy, řeší to řidiči kamionů tak, že používají více samolepek. V praxi je tedy tolerováno to, že samolepky často přebývají. Někdo si zkrátka na auto pro jistotu vylepí několik samolepek, aby vyhověl ve všech zemích. Je to lepší řešení, než když některá z nich chybí. V takovém případě může mít řidič kamionu problém.

Zdroj: https://www.roadtrafficsigns.com/truck-signs