Kapalina pod vozem často souvisí s běžným provozem klimatizace

oil-car-auto-mobile-leak-drop-concrete-floor-parking

Po příjezdu do cílové destinace může být pro řidiče šokem zjistit, že z vozu vytéká tekutina. Tento nepříjemný nález může vyvolat obavy o bezpečnost vozu a způsobit paniku. Nicméně není důvod propadat beznaději – existuje několik běžných příčin, proč může z auta vytékat tekutina, a většinou nejde o nic vážného.

Zachovejte chladnou hlavu

Pokud si řidič všimne tekutiny unikající z vozu po zastavení a vypnutí motoru, není důvod k panice. V této situaci se většinou nemusí obávat o bezpečnost svého vozu, protože když auto stojí a nemá běžící motor, tak se víceméně nic neděje. I kdyby unikal například olej, chladicí kapalina nebo třeba brzdová kapalina, tak to nezpůsobí žádné další škody, pokud bude vozidlo včas odtaženo do servisu. Místo toho je důležité zachovat chladnou hlavu a začít přemýšlet o tom, jakým způsobem nejlépe zajistit odtažení vozu. Katastrofické scénáře nejsou namístě, protože většina problémů s unikajícími kapalinami je snadno řešitelná a nezpůsobí žádné vážné následky, pokud bude problém včas odhalen a opraven.

Zdroj obrázku: Freepik

Většinou se jedná o vodu

Když si řidič všimne kaluže pod svým vozem, je nutné zjistit, o jakou kapalinu se jedná. Nejlepší způsob, jak to zjistit, je jednoduchý test. Stačí namočit prsty do kapaliny a několikrát je protřít o sebe a poté přivonět ke kapalině. Pokud kapalina není mazlavá a nemá žádný zápach, je to pravděpodobně voda. To může být pro mnoho řidičů logicky divné, ale v mnoha případech se jedná o kondenzát z klimatizace, který je naprosto běžný a nemusí být důvodem k obavám. Pokud je kapalina jiná než voda, jako například olej, chladicí kapalina nebo brzdová kapalina, měl by řidič co nejdříve kontaktovat servis a zajistit opravu vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Vánoční večírek může končit ztrátou řidičáku. Se zbytkovým alkoholem to není tak jednoduché

Jak funguje klimatizace?

Klimatizace funguje na principu odpařování a kondenzace chladicí látky. Při odpařování se okolo výparníku vytvoří vlhkost, kterou větráček fouká do interiéru vozu. Zároveň ale dochází ke kondenzaci vlhkosti, což znamená, že se vlhkost z plynného stavu mění na tekutý. Tento tekutý kondenzát se sbírá v odtokové hadičce, která vede ven z vozu. Pokud by hadička nebyla správně připojena nebo by byla ucpaná, může se kondenzát hromadit v interiéru a následně vytékat ven pod vozidlo. Je důležité pravidelně kontrolovat stav odtokové hadičky klimatizace a případně ji vyčistit nebo vyměnit, aby se zabránilo tvorbě kaluží.

Zdroj: https://tomsautomotive.com/air-conditioning-heating/whats-puddle-under-car/