Karavanem na lyže: oblíbenému způsobu cestování nevadí ani zimní počasí

Rv Camper Van Motor Home Scenic Norwegian Mountain Route

Většina z nás vnímá karavan jako primárně letní dopravní prostředek a jezdíme s ním hlavně od jara do podzimu. Přesto se objevil nový trend, který ještě donedávna razilo jen několik otužilců a odvážlivců, ale dnes už jde o poměrně běžnou záležitost. Ba dokonce tak běžnou, že je v řadě kempů v Alpách nutné rezervovat si karavanové stání v dostatečném předstihu, abyste měli jistotu, že na vás vyjde místo. Ano, nemluvíme o letních dovolených, ale o těch zimních. Počet lidí, kteří s karavanem vyrážejí lyžovat, totiž prudce roste.

Mohlo by vás zajímat:  Ceny nových aut stále strmě stoupají. Jednu z odpovědí nabízí extrémně levné vozy ze zahraničí

Móda z doby pandemie

Zimní kempování sice není žádná novinka, ale velkou oblibu si získalo zejména v době různých protipandemických opatření, které mimo jiné motivovaly řadu lidí k pořízení karavanu. A kde byla poptávka, objevila se pochopitelně také nabídka – provozovatelé kempů v Alpách či Dolomitech začali své areály upravovat tak, aby je bylo ve velkém možné využívat i v zimě, a tak se dnes už pravidelně plní lyžaři a jejich karavany.

Full Shot Man Holding Map
Zdroj obrázku: Freepik

Jak přežít zimu

Nutno dodat, že většina obytných vozů musí před zimní sezonou projít drobnými úpravami, pokud v nich skutečně chcete pobývat na lyžařské dovolené. Rozhodně je vhodné podívat se na izolaci karavanu, v horách totiž v noci mohou spadnout teploty hluboko pod bod mrazu. I v perfektně izolovaném autě se neobejdete bez vhodného oblečení a silných peřin. Myslete také na osvětlení, na rozdíl od letní dovolené budete v karavanu prakticky celý den po tmě.

Mohlo by vás zajímat:  Elektromobily dokážou při rekuperaci zajímavě snížit spotřebu. Ostatní řidiče ale vytáčí

Najděte ten správný kemp

Základem úspěšné zimní dovolené v karavanu je ovšem najít si ten správný kemp. Zázemí v kempu je v zimě mnohem důležitější než v létě, ať už jde o to základní, jako jsou koupelny a toalety, nebo nadstandard – některé kempy už dnes nabízejí třeba i saunu. Ta je po celém dni na svahu a před nocí v promrzlém karavanu rozhodně skvělým zpestřením. V každém případě by kemp měl mít dostatek vyhřívaných společných prostor.

Zdroj: https://www.winterised.com/can-i-take-my-caravan-skiing/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora