Každý hledá co nejúspornější auto, ale mnohdy zcela ignoruje možnost, jak jezdit skoro zadarmo

Electric Car 1458836 1280

Na co hledíme při výběru auta? Kromě mnoha jiných věcí je to určitě i to, za kolik jezdí. Tedy o tom, jaké jsou náklady na jeden kilometr jízdy. O tom rozhoduje celá řada faktorů a kromě ceny paliva je to také náš styl jízdy, stejně jako konkrétní motorizace. Mnoho lidí je dnes přesvědčeno o tom, že právě jejich vůz patří mezi jeden z nejúspornějších na trhu. K tomu však dojde jenom za předpokladu, že snad i záměrně opomíjejí další varianty, které jsou na automobilovém trhu běžné. Řeč je o elektromobilu, proti kterému je vůz se spalovacím motorem nákladnější, co do ceny za kilometr.

Mohlo by vás zajímat:  Tahle auta jsou pro běžné Čechy naprosto nepoužitelná. Nikdy nedokážou naplno využít jejich potenciálu

U spalováku za koruny, u elektromobilu za desetihaléře

Zatímco při jízdě s vozem se spalovacím motorem počítáme náklady na jeden ujetý kilometr často spíše v nižších korunách, tak v případě elektromobilu je to v desetihaléřích. To je v tu chvíli obrovský rozdíl a kdo jezdí hodně a pravidelně, tomu může za pár let dělat nejenom desetitisíce, ale klidně i statisíce korun českých.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Čísla mluví jasně

Vezměme si vůz se spotřebou pět litrů a cenu paliva 25 Kč. Záměrně jsme uvedli opravdu velmi příznivé hodnoty, ze kterých vychází, že jeden ujetý kilometr s takovým spalovacím vozem stojí 1,25 Kč. A to opravdu v případě že je palivo na minimum, že je auto úsporné a že máme lehkou nohu.

Mohlo by vás zajímat:  Stačí se na průměrné stáří auta v ČR podívat okem matematika, a každý se zhrozí

Oproti tomu elektromobily skutečně dokazují, že se dá jezdit za desetihaléře. Jako příklad můžeme vzít elektromobil se spotřebou 15 kWh na sto ujetých kilometrů a cenu elektřiny 5 Kč za kWh. V tu chvíli se dostáváme nákladově na 75 haléřů na jeden ujetý kilometr. A to jsme spotřebu elektro auta spíše zvedli a i cenu elektřiny jsme pro jistotu uvedli také spíše vyšší. A přesto je tu nemalý rozdíl.

Elektromobil jako lepší investice

Ano, ceny elektromobilů jsou vyšší. Ale pokud připočteme dotaci dostupnou při koupi, tak po určité době, ve chvíli konkrétního nájezdu zjistíme, že je elektromobil z tohoto pohledu lepší a výhodnější investicí, než sebeúspornější auto se spalovacím motorem. Ne vždy tak musí být úsporná nafta nebo benzín tím nejvýhodnějším, co je na trhu.

Zdroj: Autorský text
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora