Kdo během zimy nepoužívá známé tlačítko, bude mít na jaře problém. A zamíří rovnou do servisu

Woman Hand Turning Car Air Conditioning System Car Air Conditioner Off Button Close Up View

Kolem automobilů a jejich funkcí koluje celá řada mýtů. Mnozí jim bohužel věří a potom svému vozu nevědomky škodí. Známým mýtem je třeba to, že klimatizace by se měla zapínat jenom v létě. Mnozí tak tlačítko A/C nechávají během zimy neaktivní. A to se týká jak vozů s manuální klimatizací, tak i vozů s automatickou klimatizací.

V zimě přináší praktičnost

Nejprve začněme tím, že použití klimatizace v zimě přináší praktičnost. A to v tom směru, že aktivní systém může pomoci odstraňovat z interiéru vlhkost. Pokud je klimatizace aktivní, okna se méně mlží a snižuje se objem vlhkosti v interiéru. Také dochází k tomu, že se již zamlžené auto rychleji odmlží. Je tu ale ještě jeden důvod, proč klimatizaci v zimě zapínat.

Mohlo by vás zajímat:  Nulová tolerance má svůj smysl. Alkohol zásadně ovlivňuje řízení
Zdroj obrázku: Freepik

Neaktivita systému nesvědčí

Toto můžeme napasovat v podstatě na jakékoliv jiné zařízení. Pokud se delší dobu nepoužívá a následně se zapne, a to ještě na plný výkon, může u něj dojít k problémům. A klidně se nemusí ani rozběhnout. Podobné je to v případě klimatizace v autě. Kdo ji nepoužíval na podzim ani v zimě, mohl ji poškodit a další jeho cesta bude do servisu.

I když funkci klimatizace během podzimu, zimy a jara nepotřebujete, měli byste ji čas od času zapnout a nechat delší dobu běžet. Tím jí prospějete. Kromě chladiva totiž v systému cirkuluje také olej, jehož vlastnosti mohou být jak těsnicí, tak konzervační. Když olej delší dobu necirkuluje, může to mít na systém negativní vliv. Při pokusu o zapnutí nastane problém.

Mohlo by vás zajímat:  Při výběru zimních pneumatik se vyplatí obezřetnost. Pozor na dovezené i příliš levné

Aktivací zjistíte problém

Další důvod, proč klimatizaci zapínat během celého roku, je ten, že snáze přijdete na možný problém. Kdo ji používá jen v horkých dnech, ten až s prvními vysokými teplotami zjistí, že něco není v pořádku. A hledá servis, stejně jako desítky jiných. A v něm si nějakou dobu počká. Kdo zapíná klimatizaci stále, odhalí problém třeba už během jara. A tak zamíří do servisu ještě před sezónou.

Zdroj: http://roxbyroadgarage.co.uk/2019/12/18/car-air-conditioning-in-winter-why-use-it/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora