Kdo maže, ten jede. Kontrola motorového oleje je základ

Údržbu auta berou Češi tradičně poněkud lehkovážněji, než by bylo vhodné. A nejde jen o to, že neradi jezdíme do autoservisu, ale také o údržbu, kterou si můžeme provádět sami. Jedna z hlavních věcí, které by neměly unikat pozornosti žádného motoristy, je stav motorového oleje. Jeho kontrola přitom není nic složitého a zvládne ji úplně každý.

K čemu motorový olej slouží

Motorový olej slouží k tomu, aby se snížilo tření mezi jednotlivými pohyblivými součástkami motoru. Kromě toho má bránit korozi motoru a chladit jej. Pokud je tedy v motoru oleje nedostatek nebo pokud je olej v nepříliš dobrém stavu, koledujete si o problémy, jako je zadření motoru nebo jeho přehřátí, případně jinou formu mechanického poškození motoru.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak a kdy olej měnit

Stav oleje je dobré kontrolovat pravidelně pomocí příslušné měrky. Zabere vám to doslova minutku a potřebujete k tomu jen papírový kapesník, ubrousek nebo hadřík, kterým ji otřete od oleje. Pokud je olej pod ryskou označující jeho minimální hladinu, měli byste jej při nejbližší příležitosti, například na první benzince, na kterou narazíte, hned doplnit.

Na kompletní výměnu oleje po ujetí každých 15 000 kilometrů si pak budete muset vyhradit trochu víc času. Bude třeba vypustit ten starý, přesný návod najdete v manuálu ke svému autu. Nezapomeňte, že při výměně oleje je potřeba vyměnit také starý olejový filtr, na kterém budou usazené nečistoty vzniklé spalováním paliva s různými kaly. Po nasazení nového olejového filtru jednoduše doplňte olej a zkontrolujte jeho hladinu.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nesnažte se experimentovat

Podobně jako třeba u paliva, snaha šetřit na motorovém oleji nebo pokus o experiment se vám mohou hodně nevyplatit. Pokud se vám motor zadře nebo poškodí, oprava vyjde i na desítky tisíc korun. Obvykle je v takovém případě potřeba vyměnit celý motor. Odborníci proto důrazně doporučují používat ten typ oleje, který je výrobcem automobilu uveden v servisní knize a pokud možno maximální dostupné kvality.