Kdy má pracovník nárok na pracovní oděv a jaký vybrat?

Existuje celá řada zaměstnání, která nejsou vykonávána v poměrně bezpečném prostředí kanceláře. Někdy zaměstnanci pracují s nebezpečnými látkami či v prašném prostředí. Může jim hrozit pád z výšky, ozáření, popáleniny nebo poleptání, ohrožen bývá i jejich sluch a zrak. Zákon v tomto případě hovoří jasně. Povinností zaměstnavatele je zajistit pracovní oděv. Jaká je jeho nabídka na trhu?

Co říkají statistiky o nošení pracovního oděvu

Jestliže pracovník pracuje v prostředí, kde je ohroženo jeho zdraví, tak pracovní oděvy a pomůcky dokážou zmírnit riziko úrazu až o desítky procent. Je proto důležité nepodceňovat to. Výhodou pro zaměstnance pracujícího na pracovišti se zvláštním pracovním rizikem je, že mu pracovní oděv je povinen zaměstnavatel obstarat a také dodat zdarma. Pracovní ochranné oděvy obvykle musejí splňovat normy EN ISO 13688.

Jak vybírat pracovní oděvy

Protože jsou pracovní oděvy základem pro dobře odvedenou práci v rizikovém prostředí, měly by být vyrobený z materiálu, jenž se příjemně nosí. Přece jen v nich pracovníci stráví celou pracovní dobu. Oděv by měl dobře větrat, odvádět pot a neměl by nikde stahovat a škrtit. Je proto podstatné, aby si zaměstnanci správně změřili své velikosti, a to nejlépe ve spodním prádle.

Mohlo by vás zajímat:  Vyzkoušeli jsme placený návod, jak se vyhnout pokutám. Fungoval

Ideálním materiálem pro vrchní oděv typu košile, trička, kalhoty je bavlna či polyester, nebo směsový materiál, jenž obsahuje obě vlákna. U kalhot se oplatí zesílená část v oblasti kolen, protože pak mají delší životnost. Výhodou jsou různé kapsy, kam je možné uložit drobnosti nutné pro výkon práce.

I pracovní rukavice jsou důležité

U dělnických profesí se velmi často potřebují pracovní rukavice. Zaměstnavatel je může vybírat podle profese, materiálu, barvy, velikosti i speciálních vlastností. Některé jsou určené na zimu, jiné do kovovýroby, chemického, farmaceutického nebo automobilového průmyslu. S mnoha dodavateli je možné se domluvit na potisku textilu firemním logem.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora