Kdy se vyplatí sjednat havarijní pojištění?

Obrázek1

Mnoho lidí považuje havarijní pojištění za nadbytečné, a proto ho nemají sjednané. Jsou ale situace, ve kterých toho budou litovat. Kdy se vám vyplatí mít uzavřené havarijní pojištění?

Zdroj: Bigstockphoto.com

Auto má dnes téměř každá domácnost. Mnohdy více než jedno. Často ale řidiči zapomínají na havarijní pojištění, protože jim to přijde jako zbytečný luxus. Povinné ručení vám ale všechny škody vyřešit nepomůže. Na začátek je důležité říct, že havarijní pojištění je určeno pro vás, resp. plnění, které z něj vyplývá, je určeno vám. V tom je rozdíl oproti povinnému ručení. To pokryje škody osobě, které jste škodu způsobili vy v důsledku dopravní nehody.

Mohlo by vás zajímat:  Co nabídnou letošní Legendy? Tohle byste si neměli nechat ujít

Nejčastější rizika krytá havarijním pojištěním

Výhodou havarijního pojištění je, že si můžete sami poskládát balík rizik, který chcete pojistit. Balíkem se zde myslí situace a následky, na něž se bude vztahovat pojistné plnění. Bohužel neexistuje žádný univerzální balík. Mezi nejčastější krytá rizika ale patří:

  • střet se zvěří,
  • škoda způsobená havárií (ať už jste ji zavinili vy nebo ne),
  • škoda následkem živelné pohromy (krupobití, pád stromu na auto, vichřice, povodně atd.),
  • odcizení auta,
Mohlo by vás zajímat:  Hyundai plánuje nový typ airbagu. Bude na silnicích bezpečněji?

Kromě těchto základních rizik nabízejí pojišťovny celou škálu možných připojištění, jako je úrazové pojištění, pojištění předního skla, pojištění osob a zavazadel v autě a další. Při jejich výběru byste se ale měli zamyslet, jestli jste si některá nezvolili už v rámci jiného pojištění, např. povinného ručení.

Kolik vás to bude stát?

Cena havarijního pojištění není jednotná a mění se podle různých faktorů. Patří mezi ně: výše pojistných limitů, připojištění, technický stav auta a také profil řidiče (věk, bydliště, předchozí škody apod.). Do ceny se samozřejmě promítne i výše spoluúčasti, pokud si ji zvolíte. Vysoká spoluúčast sice sníží cenu pojistného, ale v případě škody budete část nákladů na opravu hradit vy. Jakou část zaplatíte sami, závisí právě na výši spoluúčasti, která se stanovuje v procentech nebo pevnou částkou.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora