Když neplatíš, tak neřídíš. Nový bič na neplatiče daní

Kdo neplné své závazky vůči finančnímu úřadu, měl by být potrestán zabavením řidičského oprávnění. To je návrh, který padl v sousedním Slovensku a který by měl začít platit již od příštího roku. Stát si od něho slibuje mnohem efektivnější výběr daní. Mnoho lidí kteří nemají zaplacené daně totiž vlastní automobil, kterým pravidelně jezdí. Odebráním řidičského průkazu budou mnohem více motivováni k tomu, aby všechny daně uhradili a vyrovnali tak dluhy které mají vůči finančnímu úřadu.

Na všechny daně u fyzických osob

Zabavení řidičského oprávnění se bude týkat všech fyzických osob, které mají určitý dluh na dani a nemají zájem na jeho uhrazení. Nejde navíc jenom o daně vůči klasickým finančním úřadů. Osobě může být odebrán řidičský průkaz také za to, že nejsou zaplaceny daně konkrétním obcím. Jelikož řada lidí se dnes bez auta neobejde a bez řidičského průkazu ho nemůže řídit, očekává se že málokdo si bude chtít komplikovat život a tak dluh raději zaplatí, nebo si domluví splátkový kalendář.

Řidičská oprávnění bude zabavovat policie

Princip zabavení řidičského oprávnění kvůli dluhu má být jednoduchý. Úřad vydá příkaz k jeho zabavení, ten bude předán policii a ta bude konat. Daný dlužník bude povinen svůj řidičák odevzdat, jinak mu pochopitelně hrozí další sankce. Ty mohou přijít i ve chvíli kdy bude chycen za volantem v době, kdy za něho sednout nesmí.

Postup který se osvědčil u neplatičů alimentů

Důvodem tohoto kroku jsou pozitivní výsledky u neplatičů alimentů. Na Slovensku se tento postup uplatňuje už zhruba 10 let. U nás zatím jenom chvíli – ale uvažujeme o zabavování dalších průkazu, jako je pilotní nebo zbrojní. Jak se ukazuje, pro neplatiče alimentů je ztráta řidičáků velkou hrozbou a tak se i řada notorických neplatičů nakonec rozhodně splácet dlužnou sumu. To stejné se nyní očekává i u těch hříšníků které nemají v pořádku své závazky vůči finančním úřadům a vůči jednotlivým obcím.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora