Když padne mlha, objeví se známý nešvar našich silnic. Paradoxně to nejsou ti, kteří zapomenou svítit

Mlhy nás mohou na silnicích potrápit po celý rok. Tato snížená viditelnost je pro mnohé velmi riziková, jelikož nejenom-že nejsme vidět my, ale také jsou hůře vidět ostatní. A k tomu se přidává ještě skupina řidičů, kterou ostatní nesnáší. jsou to takzvaní mlhovkáři, kteří tato světla zapínají skoro neustále, Setkání s takovým řidičem se následně může stát noční můrou.

Používat mlhovky je třeba s rozmyslem

Mlhovky se v mnoha situacích hodí a jsou nezbytnou součástí výbavy vozu a jejich význam v mlze jim rozhodně nelze upřít. Jak přední, tak i zadní mlhovka mohou zabezpečit to, že jízda bude o poznání bezpečnější. Přední mlhovky pomohou lépe osvítit vozovku včetně krajnic, stejně jako mohou zajistit, že nás protijedoucí vozidlo lépe uvidí. Zadní mlhovka díky silnějšímu výkonu žárovky zajistí, že budeme lépe viditelní pro dojíždějící vozidlo.

Pokud je mlha opravdu hustá a vy jedete na silnici sami, jsou mlhovky doslova nutností a s jejich zapínáním byste neměli otálet. Pozor na chvíli, kdy by měly být vypnuty. Jinak se zařadíte do kategorie notorických mlhovkářů.

Jízda v koloně

Pokud se během své jízdy dostanete do kolony, nebo do souvislého štrúdlu vozidel, přichází chvíle, kdy byste měli mlhovky vypnout. Předními mlhovkami zbytečně oslňujete auto před vámi. Zadní mlhovka zase svítí do očí řidiči, co jede za vámi. Jejich použití v danou chvíli nijak nepomáhá bezpečnosti. Spíše naopak může zvýšit nervozitu ostatních řidičů.

Zdroj obrázku: Freepik

Jízda za lepší viditelnosti

Sledujte mlhu kolem sebe a pokud začne mizet, měl by to pro vás být signál k vypnutí mlhovek. Sami už můžete odhadnout na jakou vzdálenost je auto bez mlhových světel vidět. Když je dostatečná, přichází chvíle na jejich vypnutí. Ne každý si toto uvědomí a řada řidičů se zapnutými předními i zadními mlhovými světly dojede až do cíle. V případě několikahodinové cesty zvládnou zbytečně oslnit stovky jiných řidičů.

Mohlo by vás zajímat:  Na pneumatikách jsou tečky, které přehlížíme. Jsou ale důležitější, než řada motoristů vůbec tuší

Jízda v závěsu

Dojeli jste automobil, nemáte v plánu ho předjíždět, ale jet delší dobu za ním? Nezapomeňte vypnout přední mlhovky, které mají v tu chvíli jenom jedinou funkci – oslňovat řidiče před vámi. K vypnutí zadních mlhovek by zase mělo dojít ve chvíli, kdy vás dojede jiné auto a nemá v plánu vás předjíždět, ale bude se delší dobu držet za vámi.

Policie obvykle nekoná

Mnoho řidičů vytýká velkou laxnost hlavně policii. Ta problémy s bezdůvodně zapnutými mlhovkami téměř neřeší. Přitom pár pokut notorickým mlhovkářům by mohlo mít celkem dobrý výchovný účinek.

Zdroj: https://www.autoexpress.co.uk/car-news/102459/fog-lights-and-when-to-use-them