Ke koupi elektromobilu zájemce přesvědčí tyto klíčové výhody

Electric Car 1458836 1280

Jste vášnivým řidičem a rádi se proháníte po silnicích? Vaše současné vozidlo už ovšem nezvládá vaše nároky a uvažujete tak, že byste si pořídili nějaké nové? Je vám sympatická ekologie a ochrana životního prostředí naší planety? Nebojíte se investovat vyšší částku pro kvalitní výkon a maximální prospěch pro sebe i planetu? Potom pro vás bude možná dobré pořídit si nějaký pěkný elektromobil, který všechny výše uvedené požadavky splňuje. Současná doba přímo nabádá k tomu, aby si lidé elektromobily pořídili. I přesto, že se této oblasti dotýká stále velká vlna kritiky, je nutné si uvědomit, že pořídit se elektromobil má jisté výhody. Dnes si představíme právě několik výhod elektromobilů, o kterých jste možná nevěděli.

Elektrický automobil

O elektromobilech jste už určitě slyšeli. Jde o poměrně zažitý název dopravního prostředku, jehož pohonnou jednotkou je elektrický motor. Elektrický automobil je poháněn výhradně elektrickým proudem, který čerpá z baterie. Tuto baterii je nutné nabíjet v nabíjecí stanici nebo rovnou doma ze zásuvky. Oproti klasickým vozidlům se spalovacím motorem má elektromobil celou řadu výhod, na které se teď podíváme. Možná vás to tak přesvědčí k tomu, abyste si některý z těchto potenciálních zachránců životního prostředí pořídili.

Mohlo by vás zajímat:  Do Ženevy míří elektrifikovaný Volkswagen Transporter
Zdroj obrázku: Pixabay.com

Praktický dojezd a bezpečí

Jako první se z hlediska výhod podíváme na dojezd. V současné době se na trhu elektromobilů v nižší střední třídě objevují elektromobily s reálným dojezdem více než 200 km. Jde o poměrně klasickou vzdálenost, kterou běžní řidiči přijímají. V rámci této vzdálenosti se snadno dostanete do práce, do školy, na nákup nebo kratší výlet v okolí. Pokud jste tedy praktický řidič, jde o skutečnou výhodu.

Dynamika jízdy elektromobilu a jeho akcelerace je srovnatelně lepší než u vozidel se spalovacími motory. Může za to především točivý moment, který je aktivní už od první otáčky. Je tím samozřejmě ovlivněna i bezpečnost na silnicích, což je v dnešní době opravdu potřeba.

Mohlo by vás zajímat:  Porsche 911 na prodej

Dobijete každých 60 km

Možná si říkáte, že s elektromobilem bude problém s nabíjením. Opak je ovšem pravdou, protože síť nabíjecích stanic v naší zemi, a dokonce i na Slovensku je poměrně vysoká a na vysoké úrovni. Ostatně celá západní Evropa je na tom se sítí nabíjecích sanic opravdu dobře. Nemusíte se tedy bát, že byste byli bez šťávy. Rozestup rychlonabíjecích stanic je dokonce každých 60 km, a to už je co říct.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

S nabíjecími stanicemi souvisí také délka nabíjení, která je mnohdy kritizována. Délka nabíjení u elektromobilů různá. Budete-li nabíjet vozidlo doma, potrvá to cca 7 hodin, což je pohoda, protože jej můžete nechat nabíjet třeba přes noc, když spíte. Na cestách je ovšem 7 hodin dlouhá doba, a proto existují rychlonabíjecí stanice, díky kterým nabijete auto během 20 minut.

Záruka baterie

Možná vás také zajímá, jak je to s baterií elektromobilu. Jednotlivé baterie elektromobilů dosahují v současné době vysokých kvalit a jejich výrobci na ně dávají velkou záruku. Vždy samozřejmě záleží na konkrétní značce modelu a prodejci. Z toho důvodu je nutné si vždy pořádně zjistit informace.

Mohlo by vás zajímat:  Fiat 125S Vignale na prodej

Slabý ekologický dopad

Velkou výhodou elektromobilů je samozřejmě jejich nízký ekologický dopad. V rámci svého provozu totiž vůz neprodukuje žádné emise a je tedy ekologičtější než běžný automobil se spalovacím motorem. V rámci této oblasti ovšem zatím existuje celá řada kritiků, kteří se zaměřují právě na nutnou výrobu elektrické energie z třetí strany.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Rozumná a přijatelná cena

Jedno z výhod je také cena, která je logicky vyšší než u běžného automobilu se spalovacím motorem, protože elektromobily nemají zatím tak širokou nabídku. S vyšší poptávkou bude samozřejmě stoupat i nabídka, a ceny se budou postupně dostávat níže. Co je ovšem podstatnější, je to, že provozní náklady během používání elektromobilu jsou podstatně nižší než u běžného spalovacího vozidla.

Zdroj: Autorský text
David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora