Kia představila svůj první produkční elektromobil

Trh s elektrickými automobily je pro automobilky stále lukrativnějším územím, zvláště pak v USA, kde mají nejrůznější ekologická auta relativně velkou popularitu. Proto se není co divit, že Kia představila svůj první elektromobil právě na americké půdě.

O pohon Soulu EV se stará vpředu uložený elektromotor o výkonu 110 koní a točivém momentu 284 Nm. Zásobu energie dodávají jednotce lithium-iontové polymerové baterie o kapacitě 27 kWh, díky kterým má crossover dojezd 129 – 161 km na jedno nabití. Maximální rychlost je omezena na 145 km/h, na 100 km/h zrychlí Soul za asi 12 sekund. 

Úplné nabití baterií trvá ze 120voltové sítě asi 24 hodin, pokud zvolíte 240voltovou síť, zabere nabíjení jen asi 5 hodin. Existuje zde také možnost použití rychlonabíječky, jež nabije akumulátory na 80% kapacity za asi 33 minut.

Oproti klasickému Soulu jsou na první pohled patrné změny na karosérii – maska chladiče je nyní zaslepená a má v sobě integrovaný dobíjecí port. Upraveny byly i nárazníky, světla dostala LED diody pro denní svícení a šestnáctipalcová kola mají ekologicky optimalizovaný design a pneumatiky s nízkým valivým odporem Super Low Rolling Resistance.

Interiér dostal GPS navigaci, ekologicky upravenou klimatizační soustavu nebo 3,5palcový OLED displej, informující o stavu baterií a době nabíjení. Špatnou zprávou je, že instalací akumulátorů se zmenšil prostor na zadních sedadlech a velikost zavazadelníku se smrskla na 541 litrů.

##soul_ev##

Zdroj: Kia