Kia ukázala nový koncept Novo

Přidat na Seznam.cz

Kia už za letošní rok jeden povedený koncept má. Kombi nebo možná lépe řečeno shooting brake Sportspace by mohl zatopit nejednomu podobně stylizovanému modelu německé prémiové trojky. Jihokorejské automobilce to nicméně nestačí a na domácím autosalonu v Soulu vystavuje kompaktní čtyřdveřové kupé Novo, jehož jméno vychází z latinského výrazu novatus.

O styling karosérie se postarali designéři z korejského Namyangu a nutno říct, že se nikterak neomezovali. Maska chladiče i nadále ctí tygří nos, na rozdíl například od nové Optimy je však skutečně rozměrná. Na masku navazují úzká laserová světla, jejichž tvar je včetně laserových čoček víceméně zopakován také v zadních partiích. Dalším zajímavým prvkem jsou až geometrické linky obou nárazníků, vzadu s dvojicí trojúhelníkových koncovek výfuku, a bočních prahů. Není to však samoúčelné – podle Kie to pomáhá zlepšit obtékání vzduchu okolo karosérie. Atraktivní jsou proti sobě se otevírající dveře s výsuvnými klikami, respektive velká kola v kombinaci uhlíkového kompozitu a stříbrného laku. Celek dotváří stříbrná střecha v kontrastu se zelenou karosérií.

Kabina je dle tiskové zprávy „navržena jako útočiště před horečným shonem okolního světa“, což se má projevit především všudypřítomným minimalismem. Zjevná je orientace na řidiče a to nejen malým volantem, ale rovněž natočenou středovou konzolí s hliníkovými dekory a širokým dotykovým displejem. Aby byla pozornost téměř neustále soustředěna na vozovku, je vedle volantu dotyková plocha, umožňující řidiči ovládat mnoho funkcí vozidla bez nutnosti odvracet pozornost. Tato plocha zahrnuje skener otisku prstu, který automaticky nastaví jednotlivé systémy vozidla v závislosti na preferencích řidiče, například výběr hudby, hlasitost zvuku a druh zobrazovaných informací na kompaktním displeji přístrojového panelu v podobě prostorového hologramu. Čtyři samostatná sedadla mají integrované bezpečnostní pásy a čalounění hnědou kůží, díky délce karosérie na všechny cestující čeká velkorysý prostor.

Mohlo by vás zajímat:  Kia ukázala novou generaci sedanu Optima

Základem studie Novo je speciálně upravená platforma modelu Cerato. Pod kapotou je zážehová šestnáctistovka T-GDI s přeplňováním a přímým vstřikováním, přenášející svůj výkon skrze sedmistupňový dvouspojkový automat na přední kola. Interesantní jsou inovativní 20palcové pneumatiky s „adaptivním konkávním dezénem“, jehož snížená prostřední část mezi oběma styčnými plochami slouží k ochlazování pryžové směsi a odvádění vody, aby byla zajištěna větší přilnavost. Valivý odpor a hlučnost snižují dvě úzké styčné plochy na vnějších okrajích gumy.

Kia oficiálně tvrdí, že nemá žádné plány uvést koncept Novo do výroby, zároveň však upozorňuje, že v historii značky existuje mnoho sériově vyráběných vozů, velmi podobných konceptům, které jim předcházely. Bez šance tak nakonec tohle auto rozhodně není…

Zdroj: Kia

Komentáře
Přidat na Seznam.cz