Klíčová výhoda elektromobilů v létě je ve skutečnosti negativum, které jim ubírá na dojezdu

Elektromobily mají výhody, ale i nevýhody. Ne vždy jsou všechna pozitiva v praxi využitelná tak, jak se o nich mluví. Jednou z výhod je možnost zapnout na dálku klimatizaci vozu – pokud je akumulátor dostatečně nabitý. Pozitivem je v tuto chvíli to, že automobil je příjemně vychlazen, což v horkých dnech usnadní cestování. Tento klad má ale i jedno negativum, o kterém se moc nemluví.

Klimatizace potřebuje energii

Zapnout si na dálku klimatizaci v elektrickém voze se jeví jako velmi příjemná vlastnost, která se hlavně v létě hodí každému, kdo nechce nasedat do rozpáleného vozu. Je však třeba brát v potaz to, že klimatizace potřebuje elektrickou energii. Tu pochopitelně musí brát z akumulátoru. Kolik to bude, záleží na jejích parametrech, na tom, jak intenzivně vůz musí chladit, a také jak dlouho běží. Vlivem toho energie v akumulátoru ubývá, a tím se zkracuje dojezd.

Zdroj obrázku: Freepik

Nabíječka se prodraží

Podobnou funkci lze zapnout i v případě, kdy je automobil připojený na nabíjecí stanici. I v tu chvíli se může při stání chladit, aby byl připraven k odjezdu bez nutnosti interiér větrat. V takovém případě už nehrozí, že by energie byla odčerpávána z akumulátoru, jelikož proud dodá nabíječka. Je ale třeba dodat, že se takové nabíjení značně prodraží, jelikož nabíječka stále musí dodávat energii, aby bylo zajištěno, že bude nabitý akumulátor a klimatizace dále poběží.

Mohlo by vás zajímat:  Nevýhodou nabíjení elektromobilů není rychlost, ale nekomfort nebo zbytečné náklady navíc

Komplikace při plánování cest

Obě možnosti mohou být samozřejmě komplikací při plánování cest. Při chlazení nenabíjeného auta klesá množství energie v akumulátoru, čímž se snižuje jeho dojezd. A to může ohrozit dosažení cíle cesty. U elektromobilu připojeného k nabíječce jeho chlazení stojí nejenom více peněz, ale doba nabíjení se vlivem spotřeby energie prodlužuje. To může být komplikací ve chvíli, kdy spěcháme, a elektrický vůz se najednou nenabíjí dle představ a doba na nabíječce je delší, než se původně předpokládalo.

Zdroj: https://blog.chargemap.com/electric-vehicle-in-hot-weather-the-impact-on-charging/