„Klidně bych ti byl mentorem, ale zákon mi to zakazuje,“ babička co půl života nejezdila, ale může

Elegant Old Couple Car Salon

Česko se rozhodlo, že umožní mladým lidem získat řidičák už v sedmnácti. Fajn věc, pomyslel jsem si. Jenže pak jsem četl podmínky pro mentory, a to mi vrtalo hlavou. Syn, sedmnácté narozeniny právě za rohem a oči mu září touhou, jak si poprvé sedne za volant. Už si to představuji, jak bude chtít klíče a také mě na sedadle spolujezdce, jako mentora. Ale já, co sedím za volantem skoro každý den už dvacet let, co znám silnice jak své boty, nemůžu sedět vedle něho. Proč? Kvůli pár bodům.

Je to směšné. Ano, mám několik bodů v registru, protože jsem překročil rychlost, nebo jsem parkoval tam, kde se nemělo. Ale kdo hodně jezdí, ten občas udělá chybu. To neznamená, že neumím držet volant nebo neznám dopravní předpisy, neumím číst dopravní situaci, předvídat, radit, pomáhat. Jsem zkušený řidič, ale systém má svá pravidla.

Mohlo by vás zajímat:  Před tři čtvrtě stoletím: hrnce BMW a Notproduktion – kultura transformace

Řekl jsem to synovi a viděl jsem, jak to také nechápe. „Poslouchej,“ řekl jsem ironicky, „máš babičku. Ona může být tvůj mentor.“ A to byla pravda. Babička, s řidičákem, bez bodů, ale posledních pár let neseděla v autě, přesto splňovala všechny papírové požadavky. Bylo by to jako poslat ho na fotbalové hřiště s hráčem, co už roky nestál na trávníku. Měla sice řidičák, ale broky za volantem neseděla. A v minulosti, to jezdila maximálně na nákup nebo k lékaři, pár kilometrů jednou měsíčně. Myslím, že už ani nevěděla, jak se startuje a rozjíždí.

Mohlo by vás zajímat:  Test Renault Clio E-Tech Hybrid: Skoro hot-hatch?!

Ale pravidla jsou pravidla. Syn se usmál, když jsem mu to řekl. Ano, já jsem chtěl být ten, kdo ho naučí, jak předjíždět bezpečně, jak odhadnout situaci na silnici, jak vědět, kdy můžeš přidat a kdy musí ubrat. Když jsme o tom mluvili s manželkou, kroutila hlavou a říkala: „Je to nespravedlivé. Ty bys byl ten nejlepší mentor.“ A já souhlasil. Ale co naděláš, když už mají všechno napsané na papíře a vytištěné v brožurkách. Sice jezdím celý život, ale mám pár bodů. Ten kdo má řidičák někde v kredenci je patrně lepší kandidát na mentora, než já.

Mohlo by vás zajímat:  Seat má wellness pro automobily. Od termálních procedur až po kabiny s tryskami

Přitom by to šlo rozseknout tak snadno – mentor nechť si udělá jednu, dvě kondičky v autoškole a pokud dostane razítko, že jezdí dobře, může takový být. Bez ohledu na to, že občas nejede v obci padesát, nebo že zastavil někde na blikačkách. Kdo je bez viny, ať hodí kamenem.

Zdroj: Autorský text, emailový příspěvek, https://www.policie.cz/clanek/l17.aspx
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora