Klimatizace není všemocná, mnohdy lze auto vychladit rychleji a lépe jinak

Turning Air Conditioning System Car

Horké dny jsou pro motoristy nepříjemné a mnoho z nich nedá dopustit na klimatizaci. Ta se stala součástí většiny moderních vozů a díky schopnosti ochlazovat vzduch cestování dokonale zpříjemní. Málokdo ale tuší, že pouštět ji bezhlavě stále není vždy dobrý nápad. Hodí se spíše na delší cestování, protože u krátkých cest nebo při nutnosti rychle vychladit auto funguje něco zcela jiného.

Otevřete dveře

Přijdete k autu, nasednete, nastartujete a zapínáte klimatizaci? Chyba, která vás stojí drahocenný čas. Mnohem lepší metodou, jak co nejrychleji vychladit rozpálený vůz, je udělat průvan. To znamená, přijít k vozu a otevřít všechny dveře. V tu chvíli i sebemenší vánek rychle napomůže k tomu, že z auta odstraní horký vzduch, a tím dojde k téměř okamžitému ochlazení interiéru.

Mohlo by vás zajímat:  Výhody automatické převodovky v mnohém předčí manuál. Hodí se v koloně i pro úspornou jízdu

Používejte okénka

Ke stejnému efektu dojte také v případě, kdy stáhnete okénka. Ta však doporučujeme otevřít až ve chvíli, kdy se začnete rozjíždět. I menší rychlost zajistí proudění vzduchu do vašeho vozu. To se postará o to, že během pár desítek vteřin bude vaše auto efektivně vyvětráno a teplota výrazně klesne. Rozhodně mnohem rychleji, než když budete čekat na vychlazení klimatizací.

Zdroj obrázku: Freepik

Zapněte foukání

Klimatizace nezačne fungovat hned po zapnutí. Nějakou dobu přece jenom trvá, než celý systém naběhne a z výdechů začne foukat ledový vzduch. Proto myslete na manuální nastavení foukání. Jednoduše tak, že dáte intenzitu na maximum. I tato zdánlivá banalita pomůže s rychlejším odstraněním teplého vzduchu z vozidla.

Mohlo by vás zajímat:  Dělat v provozu některé věci na poslední chvíli je to nejlepší pro bezpečnost i rychlost

Naučte se parkovat

Vhodné je myslet i na správné parkování. I díky němu vychladíte auto dříve než zapnutím klimatizace ve vozu, který stojí na přímém slunci. Při parkování hledejte ne místo, kde je stín nyní, ale místo, kde bude stín, až k vozu půjdete. Automobil nebude tolik vyhřátý a snížit interiérovou teplotu pomocí metod větrání bude naprostá hračka.

Zdroj: https://www.skyparksecure.com/blog/stay-cool/