Klimatizaci málokdo používá správně. Běžné chyby způsobí víc škody než užitku

Zatímco v minulosti byla klimatizace v autech příplatkovou výbavou, nyní se jedná o něco běžného. I auta v základní výbavě často alespoň manuální klimatizaci mají. Pro řidiče i posádku to znamená možnost cestovat v horkých dnech mnohem komfortněji. Ne každý ale ví, jak klimatizaci správně používat. Některé hlavní chyby se mohou šeredně vymstít.

Nastavená teplota

Problém může nastat už při nastavování teploty. Ta by nikdy neměla být výrazně nižší, než je teplota venku. Obecně je doporučováno nastavit teplotu ve voze maximálně o 7 stupňů nižší, než je teplota venku. Samozřejmě roli hraje řada dalších faktorů, jako doba jízdy nebo zda teplota venku nepřesáhla tropických 35 stupňů Celsia. Nastavovat v tom případě klimatizaci na 28 by byla hloupost.

Zapínání klimatizace

Mnoho lidí sedne do vyhřátého auta, zavře dveře a zapne klimatizaci. Tento postup ale není úplně ideální, pokud je potřeba interiér vychladit co nejrychleji. Lepší je auto vyvětrat otevřenými dveřmi, poté vyrazit s otevřenými okénky a až za pár desítek vteřin teprve zapínat klimatizaci. Auto se ochladí mnohem rychleji.

Zdroj obrázku: Freepik

Vypínání klimatizace

Je chybou vypnout klimatizaci až společně se zhasnutím motoru – tedy až po zastavení. Následně na člověka čeká obrovský teplotní šok, jakmile otevře dveře auta. Pokud nechce svůj organismus takto zatěžovat, měl by před dojezdem klimatizaci vypnout. Interiér vozu se začne pozvolna ohřívat a po zastavení a vystoupení z auta již nebude teplotní šok tak velký.

Směr foukání

Mnoho lidí dělá v autech tu chybu, že si nastaví výdechy klimatizace tak, aby studený vzduch foukal přímo na ně. Sice je to výhodné z hlediska potřeby co nejrychlejšího ochlazení, ale je třeba připomenout, že jde také o cestu, jak se v případě použití klimatizace nachladit. Ledový vzduch z výdechů by měl vždy směřovat do prostoru vozu, kde nikdo nesedí. Tím se lze riziku nachlazení snadněji vyhnout.

Zdroj: https://rentautorent.com/correct-usage-of-car-air-conditioner/