Klimatizaci v autě používáme běžně a často netušíme, že v mnoha zemích za to hrozí tučná pokuta

Spring Car Daisy 2 E1515522004995

Že můžeme dostat pokutu za puštěnou klimatizaci v autě? Zní to jako vtip, ale je to realita. Příkladem je celá řada zemí, kde platí jasná pravidla která říkají, co můžeme a co nikoliv. Jednou z takových zemí je třeba i Polsko, kam mnoho lidí jezdí na výlety, nebo za nákupy. Pokud něco podobného plánujete v létě, pozor na to, zda se budete chtít ve svém voze ochladit. A také je dobré hned na úvod připomenout, že něco podobného platí i u  nás – řeč je o bezdůvodně nastartovaném voze. Za to vám hrozí pokuta i v ČR. Ale zpět do Polska, kterému se chceme věnovat primárně. Hrozí vám totiž bloková pokuta, pokud si v zaparkovaném autě pustíte klimatizaci. Pokud vás při takovém přečinu přistihne policejní hlídka, budete si muset připravit až 100 zlotých na pokutu, tedy necelých 600 korun.

Mohlo by vás zajímat:  Výměna autobaterie vypadá snadně, z určitého důvodu je ale lepší svěřit ji servisu

Je lepší zaplatit na místě

Pokutu za puštěnou klimatizaci v zaparkovaném autě je v Polsku rozhodně lepší zaplatit na místě a bez odmlouvání, tím spíše, že váš přečin je zcela průkazný. Pokud se budete snažit policisty obměkčit nebo umluvit, asi budete nepříjemně překvapeni. Polští zákonodárci totiž myslí i na takové případy, policisté při nich mohou uložit další blokovou pokutu. Ta se poněkud prodraží, může vás vyjít až na 300 zlotých. A kdybyste při diskusi s policistou bez jeho vyzvání vůz opustili, hrozí vám pokuta 50 zlotých.

Mohlo by vás zajímat:  Pomalá jízda brzdí provoz a může vést k nepředvídatelným situacím
Zdroj obrázku: Pixabay

Ekologický zákon

Hlavním důvodem, proč Polsko přijalo zdánlivě nesmyslnou regulaci, je nepříliš překvapivě ekologická lobby. Ochránci přírody tvrdí, že zaparkované auto se zapnutou klimatizací nutně musí mít nastartovaný motor. A při té příležitosti pochopitelně spotřebovává palivo a vypouští výfukové plyny. Zákon se nicméně, alespoň v této chvíli, vztahuje i na ekologické elektromobily.

Vypínejte motor

Pokud nestojíte v koloně, ale na běžném parkovacím místě například při čekání na pasažéra, měli byste u našich sousedů také vypínat motor. Polský silniční zákon sice přesně nedefinuje, co už je pokládáno za dostatečně dlouhou dobu stání na to, aby bylo třeba vypnout motor, v praxi však obvykle jde o jednu minutu.

Zdroj: https://www.autocentrum.pl/prawo-jazdy/taryfikator-mandatow/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora