Klimatizaci v autě používáme běžně a často netušíme, že v mnoha zemích za to hrozí tučná pokuta

Že můžeme dostat pokutu za puštěnou klimatizaci v autě? Zní to jako vtip, ale je to realita. Příkladem je celá řada zemí, kde platí jasná pravidla která říkají, co můžeme a co nikoliv. Jednou z takových zemí je třeba i Polsko, kam mnoho lidí jezdí na výlety, nebo za nákupy. Pokud něco podobného plánujete v létě, pozor na to, zda se budete chtít ve svém voze ochladit. A také je dobré hned na úvod připomenout, že něco podobného platí i u  nás – řeč je o bezdůvodně nastartovaném voze. Za to vám hrozí pokuta i v ČR. Ale zpět do Polska, kterému se chceme věnovat primárně. Hrozí vám totiž bloková pokuta, pokud si v zaparkovaném autě pustíte klimatizaci. Pokud vás při takovém přečinu přistihne policejní hlídka, budete si muset připravit až 100 zlotých na pokutu, tedy necelých 600 korun.

Je lepší zaplatit na místě

Pokutu za puštěnou klimatizaci v zaparkovaném autě je v Polsku rozhodně lepší zaplatit na místě a bez odmlouvání, tím spíše, že váš přečin je zcela průkazný. Pokud se budete snažit policisty obměkčit nebo umluvit, asi budete nepříjemně překvapeni. Polští zákonodárci totiž myslí i na takové případy, policisté při nich mohou uložit další blokovou pokutu. Ta se poněkud prodraží, může vás vyjít až na 300 zlotých. A kdybyste při diskusi s policistou bez jeho vyzvání vůz opustili, hrozí vám pokuta 50 zlotých.

Zdroj obrázku: Pixabay

Ekologický zákon

Hlavním důvodem, proč Polsko přijalo zdánlivě nesmyslnou regulaci, je nepříliš překvapivě ekologická lobby. Ochránci přírody tvrdí, že zaparkované auto se zapnutou klimatizací nutně musí mít nastartovaný motor. A při té příležitosti pochopitelně spotřebovává palivo a vypouští výfukové plyny. Zákon se nicméně, alespoň v této chvíli, vztahuje i na ekologické elektromobily.

Mohlo by vás zajímat:  Mnoho řidičů doslova nesnáší motorkáře. Jejich jízda může leckoho skutečně snadno vytočit

Vypínejte motor

Pokud nestojíte v koloně, ale na běžném parkovacím místě například při čekání na pasažéra, měli byste u našich sousedů také vypínat motor. Polský silniční zákon sice přesně nedefinuje, co už je pokládáno za dostatečně dlouhou dobu stání na to, aby bylo třeba vypnout motor, v praxi však obvykle jde o jednu minutu.

Zdroj: https://www.autocentrum.pl/prawo-jazdy/taryfikator-mandatow/