Kódy v řidičském oprávnění považuje každý za zbytečnost. Až policejní kontrola a následná pokuta vyvede řidiče z omylu

Young Woman Showing Driver Licence

Pro mnohé je řidičské oprávnění dokumentem, který jasně definuje, jakou skupinu dopravních prostředků může konkrétní osoba řídit. V současných řidičácích je to celkem přehledně a jasně definováno. Stačí se podívat do tabulky a dat, které jsou zde vyznačeny. Plastová kartička toho ale obsahuje mnohem více. Také harmonizované kódy, které nikomu nic moc neříkají, ale při policejní kontrole mohou znamenat problém.

Desítky různých kódů

Daných kódů běžně používaných v řidičských průkazech je na několik desítek. Většina řidičů jim ale nepřikládá žádnou pozornost. Považuje je za různá interní sdělení, která pro majitele oprávnění nemají příliš velký význam. Ostatně málokdo si pod čísly, jako například 01.01, 03.01 nebo 05.07 představí něco reálného. Pod těmito kódy se ale něco reálného skrývá, a to buď určité omezení, nebo konkrétní informace o řidiči.

Mohlo by vás zajímat:  Správná práce se spojkou je pro mnohé nadlidský úkol, pro ty by byl lepší automat

Co kódy znamenají?

Je jich opravdu mnoho a nejčastěji popisují různá omezení, specifikace, nebo úpravy. Zmíněný kód 01.01 například definuje, že řidič musí mít brýle. Ten s označením 05.07 definuje omezení v tom smyslu, že řidič nesmí se svým vozem ani na dálnici, ani na silnici pro motorová vozidla. Policejní hlídky tak mohou dané kódy identifikovat a zkontrolovat, zda řidič plní to, co má.

Zdroj obrázku: Freepik

Kódy znamenají problémy

Je na místě podívat se do svého řidičského oprávnění a zjistit, zda v něm nemáte také několik těchto harmonizovaných kódů. A pokud ano, identifikujte je a řiďte se tím, co znamenají. Jinak může hrozit problém při policejní kontrole. Zvláště pokud jde o na první pohled banální věci, jako třeba právě absence brýlí či kontaktních čoček, omezení vjezdu či rychlosti a další věci.

Mohlo by vás zajímat:  Komentář: Nový zákon o předjíždění cyklistů ve vzdálenosti 1,5 metru je správný. Jen škoda, že byla snížena pokuta

Jak se kódů zbavit?

Důvodem toho, že je v řidičském oprávnění uveden konkrétní kód je to, že řidič má určité omezení. Ta vyžadují pomůcky – třeba brýle, nebo i úprava vozidla. Aby kódy zmizely, je třeba prokázat, že konkrétní omezení již neexistují a daný řidič je osobou stejnou, jako ostatní, kteří harmonizovaný kód v řidičském oprávnění už mít nemusí.

Zdroj: https://www.gov.uk/driving-licence-codes