Komentář: Rasistické značky po celém Česku. Černí pracují, bílí se baví

Všímáte si, kolik je po celém Česku rasistických značek? A nejenom u nás. Evropa je na tom úplně stejně. A je to tak už roky a nikdo s tím stále nic nedělá. Máme očekávat změny, zapojení různých neziskových organizací, která hájí práva menšin, nebo vše zůstane v zajetých pořádcích? Možná si toho jenom nikdo nikdy nevšiml. Proto je na místě na problém rasistických značek upozornit a vyvolat diskuzi, která by tomuto nešvaru mohla konečně udělat přítrž.

Černí pracují, bílí se baví

Že by si něco takového nikdo nedovolil v současné moderní společnosti vyobrazit? Ale dovolil, zcela legálně a očividně to nikomu nevadí. Nebo se na to lidé jenom bojí upozornit. Až příště vyjedete na silnice, všimněte si značky Obytná zóna. Co na ní vidíte? Ano, spokojenou rodinu vlastnící dům a automobil. A otce se synem, jak si před domem hrají. Dokonalá rodinná idylka, která se podle barvy pleti těchto lidí týká jenom bílých.

A kde je spokojená rodina těch, kteří mají odlišnou barvu kůže? Není! Menšiny s tmavou barvou pleti jsou vyobrazeny na úplně jiné značce. Je to Práce na silnici. Ano, v červeném trojúhelníku vidíme muže tmavé pleti, který musí pracovat. V moderní společnosti jasné vyjádření rasistického postoje a předsudků, které měly být dávno vymýceny.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Pozor na osoby tmavé pleti

Jsou dopravní značky, které jsou přímo varováním před osobami tmavé pleti. Že něco takového skutečně nemůže existovat? Potom pravděpodobně málo jezdíte po našich silnicích, nebo jste nepozorným motoristou. Jasným příkladem toho, že naše tvrzení je založeno na pravdě, je značka Chodci, nebo značka Děti. V obou případech vidíme na těchto značkách pouze zástupce menšin. A význam značky zná každý. Upozorňuje na ně a motorista by si měl dát pozor na to, že v dané lokalitě se vyskytují ve větším počtu!

Mohlo by vás zajímat:  Škodovka řidičům usnadňuje zimu. Ve vozech má nejen škrabku a deštník

Jenom pro bílé, černým vstup zakázán

Některé z dopravních značek přímo vymezují místa, která jsou jenom pro bílé. I tento rasismus je dlouhé roky bez povšimnutí tolerován. Stačí se zahledět na značku Pěší zóna, která jasně ukazuje dvojici osob bílé pleti, což má jasně naznačovat, že tato oblast v centru města je pouze pro ně. A to není vše, jenom pro bílé jsou také podchody a nadchody, taktéž zcela přehledně označeny značkou se siluetou bílého muže.

Do očí bijící je dokonce i zákazová značka s označením Zákaz vstupu chodců. Pod tímto nevinným názvem se ukrývá jasný rasismus, jelikož osoba tmavé pleti překročí zákon ve chvíli, udělá-li jenom jeden jediný krok do oblasti za danou značku.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Je toho více… Víme, co s tím

Jistě znáte nejenom ze svého okolí ještě více rasistických dopravních značek, které jasně omezují práva menšin a jasně staví bílého člověka na vrchol společenského žebříčku. A toto by nemělo zůstat bez povšimnutí a proto víme, co s tím.

Z původního návrhu změnit barvu lidí na značkách sešlo, jelikož v době kdy podle některých expertů existuje až 63 různých pohlaví, by bylo jenom velmi těžké zvolit barvu či siluetu osoby, která by práva určitých menšin nepotlačovala. Návrh je proto jednodušší a snadno proveditelný: Zrušme všechny dopravní značky! Teprve potom si můžeme být konečně všichni rovni.

Zdroj: Autorský text
Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora