Koncept MINI Aceman: první čistě elektrický crossover v nové rodině modelů MINI

P90471910 Lowres The Mini Concept Ace

Rodí se nová MINI rodina. Britská značka představuje koncept MINI Aceman, první ukázku toho, jak budou v budoucnu vypadat příští modelové generace. Na tomto konceptu lze spatřit designové a technologické inovace MINI, které naznačují pro značku typické potěšení z jízdy budoucnosti. První crossover MINI segmentu prémiových malých vozů zaujme čistě elektrickým pohonem, čistým a střídmým designovým stylem, který byl nazván „Charismatická jednoduchost“, novým digitálním interiérem a koncepcí materiálů, v jejímž rámci není použita žádná kůže ani chrom.

Příští generaci ikonického třídveřového modelu MINI Cooper, který byl v průběhu více než šedesátileté historie neustále nově interpretován, vůbec poprvé doplní provedení crossover. „Koncept MINI Aceman je první ochutnávkou zcela nového automobilu, který v budoucnosti vyplní mezeru mezi MINI Cooper a MINI Countryman,“ říká Stefanie Wurst, ředitelka značky MINI. „Tento koncept ukazuje, jak se MINI mění s ohledem na svou čistě elektrickou budoucnost a co značka představuje: elektrifikovaný pocit z jízdy jako v motokáře, pohlcující digitální zážitky a jednoznačný důraz na minimální ekologickou stopu.“

Začátek nové designové éry MINI.
„Designový styl konceptu MINI Aceman předznamenává začátek nové designové éry MINI,“ vysvětluje Adrian van Hooydonk, ředitel BMW Group Design. Designové prvky typické pro značku MINI byly vždy nezaměnitelné, pokračuje Hooydonk: „K nim se nyní vracíme, ale zároveň je důsledně kombinujeme s inovativními technologiemi. Tímto přístupem přetváříme designové ikony MINI se všemi jejich analogovými přednostmi pro digitální budoucnost.“

 

Kromě čistého a zjednodušeného designu exteriéru a interiéru se v tomto stylu snoubí také komplexní uživatelský zážitek ze světla, pohybu, interakce a zvuku. Povrchy zhotovené z pletené recyklované textilie se svěžími barevnými kontrasty jsou kombinovány s digitálním ovládáním s novým OLED displejem ve funkci hlavního uživatelského rozhraní. To vše vytváří jedinečný zážitek z interiéru, který zůstává nezaměnitelně MINI. Čistě elektrické modely nové generace mají také poprvé samostatný zvukový design, který poskytuje emocionálně podmanivé jízdní zvuky a autentické pozadí pro nové režimy Experience Modes.

Nově pojaté kreativní využití prostoru.
Vše, co se týká vzhledu konceptu MINI Aceman, vyjadřuje agilitu a sebevědomí. Spojuje charakteristické rysy dvou nejúspěšnějších modelů značky, MINI Cooper a MINI Countryman, a formuje tak moderní pojetí crossoveru. Praktická dvouprostorová karoserie s krátkými převisy vytváří na minimální ploše maximum prostoru pro cestující a zavazadla. Koncept MINI Aceman má čtyři dveře, velké víko zavazadlového prostoru a místo pro pět cestujících.

Má také velikost a proporce, jaké lze od MINI očekávat – délka činí 4,05 m, šířka 1,99 m a výška 1,59 m, to vše v mimořádně moderním provedení. Současně se vyznačuje nově pojatým typickým řešením s rozdělením na tři části – karoserii, boční okna a střechu. Plynulý přechod mezi karoserií a skleněnými plochami je nyní maximálně aerodynamický. Čistý a zjednodušený design konceptu MINI Aceman zcela upouští od chromovaných lišt, které byly u předchozích generací běžné. Široké plastové kryty ve spodní části karoserie, výrazně tvarované podběhy kol, velká kola, osobité střešní nosiče a spodní části předního a zadního nárazníku stylizované jako kryty podvozku zdůrazňují robustnost a všestrannost tohoto crossoveru, určeného pro potěšení z jízdy ve městě.

Přitažlivá přední část vozidla s individuálními prvky.
Výrazná vzpřímená přední část konceptu MINI Aceman je naprosto nepřehlédnutelná. Ikonické designové prvky značky byly nově pojaty tak, aby odrážely vlastnosti vozu kategorie crossover i čistě elektrického pohonu. Prvek masky chladiče umístěný uprostřed obklopují hladké plochy, přičemž tradiční šestiúhelníkový rámeček masky je nyní osmiúhelníkový. Nový design navíc zvýrazňuje podmanivě navržené podsvícení. Světle zelené LED osvětlení rámečku masky dodává vozu nezaměnitelný světelný podpis jak ve dne, tak i v noci.

Střed masky chladiče konceptu MINI Aceman je zcela zakrytý. Matrixové LED světlomety jsou umístěné vysoko a vytvářejí působivé světelné efekty vítající cestující. Světla pro denní svícení tvoří rámečky obvodu předních světlometů a zvýrazňují dojem nezávislosti. Obrys světlometů plynule navazuje na plochy vnějších částí kapoty, což ještě dále zdůrazňuje jejich individualistický výraz.

Mohlo by vás zajímat:  Honda připravuje i praktičtějšího Civica

Čistě navržené plochy s jasně tvarovanými hranami.
Po vzoru kapoty mají také výřezy blatníků rovné a geometricky tvarované plochy. Jde o další vyjádření čistoty nového designového stylu MINI. Výrazné hrany jasně definují opticky utažené plochy karoserie. V kombinaci se sebevědomými proporcemi a vzpřímenou přídí je tato „ostrost“ konceptu MINI Aceman progresivní interpretací robustnosti a všestrannosti, tedy charakteristických vlastností vozů kategorie crossover.

Jemně naznačená diagonální linka pod A-sloupky evokuje charakteristické svary karoserie klasického MINI. Modelování ploch a linií vytváří vzrušující zúžení těla karoserie mezi rozšířenými předními a zadními blatníky. Tím získaly boční partie konceptu MINI Aceman dynamiku. Současně jsou jeho značně vystouplé zadní blatníky dále zvýrazněny hranami, které se u MINI objevují vůbec poprvé. Prolisy na bocích vytvářejí živou hru světla a stínu. Více sportovnosti koncepčnímu vozu při pohledu z boku dodávají tmavé boční prahy, které jsou ve střední části zvýšené.

Charakteristické prvky s důrazem na detail a typickým šarmem značky MINI.
Osobitý design karoserie je kombinován s charakteristickými prvky, které zdůrazňují smysl pro detail a zároveň se vyznačují šarmem typickým pro značku MINI. Protáhlé prvky se zakulacenými konci jsou použité například na vnějších klikách dveří, které jsou poprvé u vozu MINI zapuštěné, stejně jako na krytech vnějších zpětných zrcátek a logu MINI ve spodní části zadních dveří. Tento tvar se objevuje také na mnoha prvcích interiéru, což platí i pro osobitý design britské vlajky, který dokládá kořeny značky a objevuje se na grafice zadních světel i na robustním střešním nosiči.

Velkoryse dimenzované podběhy kol konceptu MINI Aceman vyplňují 20palcová kola z lehké slitiny. Trojúhelníkový obrys středu kol, který dodává paprskům vizuální hloubku a dynamiku, je důmyslným grafickým prvkem, patrným většinou až na druhý pohled.

Atletické boční partie, mohutná záď.
Hladké plochy a horizontální linie dodávají zádi konceptu MINI Aceman výrazný a moderní vzhled a zřetelně zdůrazňují jeho šířku. Tento efekt podporuje i výrazný prolis na přechodu mezi karoserií a okny, který maximálně efektivně zlepšuje aerodynamické vlastnosti vozu a propůjčuje mu výrazný a sportovní vzhled. Při pohledu zezadu vzniká kaskádovitý obrys, který se směrem k silnici postupně rozšiřuje a je pro MINI typický. Tmavý střešní spoiler a zadní okno tento dojem ještě umocňují tím, že vizuálně ustupují do pozadí.

Osobitě navržená svislá zadní světla tvoří podmanivý kontrast k čistým horizontálním plochám. Jsou rovněž vybavena matrixovými LED světelnými zdroji, stejně jako prvek v masce chladiče a vnitřní část předních světlometů, což v závislosti na situaci umožňuje zobrazovat různé světelné scénáře. Na robustnost tohoto crossoveru odkazuje široký tmavě zbarvený lem na spodním okraji zadního nárazníku.

Interiér: MINImalismus v novém pojetí.
Také interiéru konceptu MINI Aceman dominuje redukovaný design s čistými konturami a pečlivě propracovanými detaily. Kombinuje inovativní technologie s nově pojatými, avšak klasickými designovými prvky MINI.

Palubní deska konceptu je důsledně zredukována na to nejnutnější, přesně tak, jak to zamýšlel konstruktér klasického MINI v roce 1959. Alec Issigonis navrhl interiér, který k tomu, aby posádka zažila bezkonkurenční potěšení z jízdy, nepotřeboval kromě sedadel, volantu a řadicí páky nic víc než centrální kulatý přístroj a lištu s přepínači.

„V interiéru konceptu MINI Aceman jsme se zaměřili na jednoduchost celkového provedení v kombinaci s prémiovými materiály a příjemnými barvami. Digitalizace nám umožňuje vystačit si s malým počtem ovládacích prvků a zároveň maximalizovat zážitky způsobem, který je pro MINI charakteristický,“ vysvětluje Oliver Heilmer. „Cílem celého designu je nabídnout cestujícím holistický zážitek z vnitřního prostoru.“

Široce působící a jemně tvarované plochy v oblasti výplní dveří a palubní desky navozují pocit velkorysého prostoru. Velká panoramatická prosklená střecha konceptu MINI Aceman vytváří prosvětlenou atmosféru. Její skleněný povrch je rozčleněn příčnými a diagonálními vzpěrami střešního nosiče, jejichž struktura navazuje na motiv britské vlajky a při pohledu z interiéru na oblohu připomíná původ značky.

Mohlo by vás zajímat:  Mini v předstihu představilo rychlý koncept John Cooper Works

Samotná palubní deska je plochý designový prvek ve stylu soundbaru, který je umístěn přes celou šířku interiéru před sedadly řidiče a spolujezdce. Její měkké pletené textilní plochy vytvářejí uvnitř konceptu MINI Aceman moderní a útulnou atmosféru. Na palubní desku navazuje nosná konstrukce, která se stejně jako střešní nosič vyznačuje vzorem britské vlajky a znovu zdůrazňuje harmonii mezi designem exteriéru a interiéru.

Centrální rozhraní a přepínače: typická harmonie digitálního a   analogového ovládání MINI.
Palubní deska, která ve středové části zasahuje obzvláště hluboko do interiéru, tvoří dokonalé prostředí pro centrální rozhraní kombinující v kulatém OLED displeji všechny funkce přístrojového panelu a kontrolního displeje. Věrna svým tradicím je pod velkým displejem umístěna lišta s přepínači. Dotykové ovládání pomocí nejmodernější digitalizace a analogové funkce s fyzickými spínači jsou unikátně kombinovány způsobem, který je pro značku MINI nezaměnitelný.

Přepínače s novým designem slouží k ovládání ruční brzdy, volbě směru jízdy, vypínání a zapínání zapalování, volbě jízdních režimů Experience Modes a nastavení hlasitosti audiosystému. Každý přepínač je pro co nejintuitivnější ovládání individuálně navržen jako otočný knoflík nebo přepínač.

Inovativní uživatelské rozhraní v podobě kulatého displeje OLED.
Kulatý MINI displej a zážitky při ovládání dosahují nových výšin díky nové interpretaci známého centrálního displeje. MINI jako první výrobce automobilů na světě představuje kulatý OLED displej, který zabírá celou plochu centrálního uživatelského rozhraní. Technologie OLED dodává displeji mimořádně kvalitní vzhled a dokáže zobrazit výrazné kontrasty i temně černou barvu. Uživatelské rozhraní se vyznačuje také zcela novým grafickým zobrazením, moderním rozvržením a atraktivně navrženými widgety. Zobrazovací a ovládací systém v sériovém voze bude postaven na nejnovější generaci MINI Operačního systému, který poprvé běží na softwaru Android Open Source Project (AOSP). To umožňuje bezprecedentní a mimořádně rozsáhlé rozšíření digitálních funkcí ve vozidle.

Další zajímavostí jsou osvětlené plochy přesahující centrální rozhraní. Promítají se na ně pohyblivé obrazy a mohou přenášet obsah hlavního systému na celou palubní desku, a vytvářet tak jedinečný digitální zážitek zasahující až do výplní dveří. Projekce otevírá nekonečnou škálu zobrazení – od ostře zobrazované mapy až po rozptýlené zobrazení mraků. Barevné schéma projekce a světelnou náladu doprovázejí příslušné zvukové sekvence.

Tři nové režimy Experience Modes pro komplexní zážitek z jízdy. 
Inovativní režimy Experience Modes vytvářejí nové možnosti individualizace a přizpůsobení zážitku z jízdy s konceptem MINI Aceman. Kombinují specifická zobrazení a barevné světy zobrazené na centrálním displeji a prostřednictvím projekčního systému v interiéru, s nimiž je sladěná i zvuková kulisa.

Osobní režim umožňuje uživateli přenést na OLED displej obrazový motiv podle vlastního výběru. Tuto neotřelou formu personalizace doplňuje projekce pohyblivého obrazu na palubní desku, která může zobrazovat například mraky, mořské vlny nebo třpytivou hladinu bazénu. Zvolenou projekci doprovází odpovídající zvuková kulisa.

Režim Pop-Up konceptu MINI Aceman přináší zajímavou navigaci a překvapivé prvky. Systém navrhuje vhodné navigační cíle na základě kategorie zvolené uživatelem, zobrazuje trasu na OLED displeji i formou projekce na palubní desce.

Režim Vivid Mode umožňuje interaktivní design zobrazovací plochy na OLED displeji a přilehlých plochách. Jedná se o inovativní zábavní funkci, kterou lze využít jak během krátkých přestávek při zastavení na semaforech, tak při nabíjení vysokonapěťové baterie. Stačí se dotknout centrálního displeje a vytvořit barevné „bubliny s písmeny“ z prvků nápisu „Aceman“ a pohybovat jimi vlevo a vpravo na přístrojové desce.

Uvítací představení se zobrazením MINI Companion.
Nově vyvinutý uživatelský zážitek konceptu MINI Aceman nabízí ještě před zahájením jízdy komplexní zážitek podpořený osvětlením vozu a zvuky. Vytváří jej digitální technologie s plynulým přechodem mezi exteriérem a interiérem. Zintenzivňuje tak zážitek z různých stavů vozu a interakci s cestujícími. Světlomety a maska chladiče, centrální displej a projekce se harmonicky propojují.

Mohlo by vás zajímat:  Nová Kia Cerato - První snímky

Vnější světelná show zahrnuje zobrazení MINI Companion v podobě senzorové animace. Jakmile se ke konceptu MINI Aceman někdo přiblíží, je sledován světelným mrakem v přední části vozidla, který se s přibývajícím časem rozjasňuje. Současně se z vnějších reproduktorů ozve interaktivní zvuk, jehož intenzita je vázána na vzdálenost uživatele od vozidla. Při odemykání vozu se na povrchu masky rozsvítí matrixové LED světelné jednotky v podobě britské vlajky. Současně se rozsvítí okolí masky chladiče a matrixové LED jednotky pravého světlometu přátelsky mrknou. Světelnou animaci doprovází nezaměnitelná zvuková sekvence. Skládá se ze čtyř tónů, z nichž každý představuje jedno písmeno v názvu značky MINI. Tato sekvence se nazývá „earcon“ a slouží jako základní symbol pro určité události nebo informace a také jako zvuková ikona.

Po otevření dveří se v prostoru pro nohy zobrazí grafický obraz. Na centrálním displeji lze současně vidět odpovídající „barevný výbuch“ maximálně zvětšených pixelů, který je doprovázen podobně pestrobarevnou projekcí směřující ze střešního čalounění na palubní desku a výplně dveří. Uvítací představení doplňují slova „Hey Friend“ na displeji a sférické zvukové rozvinutí, v němž překřikující se štěbetající hlasy a hudební sekvence vytvářejí dojem družného setkání, které bude dále rozvinuto při nadcházející jízdě s konceptem MINI Aceman.

Progresivní barvy a materiály v interiéru.
Puristický design interiéru je kombinován s barevným a materiálovým schématem vyvinutým speciálně pro koncept MINI Aceman. Atmosféru umocňují inovativní a vysoce kvalitní materiály vybrané s vědomým ohledem na udržitelnost. Okouzlující barevné kontrasty poutají pozornost na minimalistických výplních dveří a jejich přechodu do palubní desky. Tam se khaki zelená základní barva podkladových ploch mísí s pletenými textilními prvky ze světle šedého recyklovaného polyesteru s mírně modrým nádechem a s precizně umístěnými ozdobnými švy.

Sedadla konceptu MINI Aceman se vyznačují nenápadnými tvary a integrovanými opěrkami hlavy. Jejich materiály i barevné a grafické vzory jsou tak ještě výraznější. Povrchy sedadel mají živý, trojrozměrný vzhled, jehož bylo dosaženo kombinací textilního úpletu, sametového veluru a vaflové vazby, záměrně velkého vzoru „houndstooth“ a vyšívané grafiky X a O. Koncept MINI Aceman inovativním způsobem demonstruje velký potenciál textilních povrchů pro moderní formy designového vyjádření.

Zdroj obrázku: Tiskové materiály BMW

Přemístěním ovladačů voliče směru jízdy a parkovací brzdy vznikl další volný prostor mezi sedadly řidiče a spolujezdce. Tento prostor v konceptu MINI Aceman zaujímá flexibilní středová konzola, která transparentně a zdánlivě volně zasahuje do zadní části vozu. Povrch středové konzoly nabízí možnost umístění odkládacích přihrádek, bezdrátové nabíjecí přihrádky pro telefon, držáků na nápoje nebo mnoho dalších možností využití.

Důsledný odklon od chromu a kůže.
Chromované prvky zcela chybějí – nejen v exteriéru konceptu MINI Aceman, ale také uvnitř. Namísto toho interiér zvýrazňuje a dodává mu individualitu samotná nosná konstrukce palubní desky.

Volant konceptu MINI Aceman je stejně jako sedadla, výplně dveří a všechny ostatní povrchy interiéru rovněž bez kůže. Jeho věnec je laminovaný tmavě zeleným sametovým velurem, který působí mimořádně příjemně. Multifunkční tlačítka jsou integrována pod podsvícenými textilními plochami. Svislé rameno volantu je doplněno nápisem „Aceman“ na robustním řemenu.

První představení veřejnosti na veletrhu gamescom 2022 v Kolíně nad Rýnem.
Koncept MINI Aceman se poprvé veřejně představí na největší světové herní akci gamescom 2022 v Kolíně nad Rýnem. Akce začíná večer 23. srpna 2022 velkolepou zahajovací show Opening Night Live. Tuto událost můžete zažít přímo na gamescomu a také kdekoli na světě prostřednictvím živého vysílání.

Ve dnech 24.–28. srpna 2022 se na výstavišti Koelnmesse v Kolíně nad Rýnem sejdou fanoušci her, aby se seznámili s hrami a nabídkami různých vývojářů a vydavatelů a s rozsáhlým programem zahrnujícím mnoho oblastí herního průmyslu – například nezávislé a retro hry nebo cosplay. Program veletrhu gamescom bude až do konce září přístupný také online.

Zdroj: TZ BMW
Tomáš Dunajčík

O Tomáš Dunajčík

Kontakt na autora: tomas.dunajcik@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora