Koncern GM chce konkurovat Tesle!

Američan Elon Musk stál za zrodem automobilky Tesla, která v současnosti nabízí velmi úspěšný elektromobil Model S, který dělá vrásky i větším automobilkám. Koncern General Motors se proto rozhodl začít studovat prakticky značky a vzít si v některých ohledech příklad, aby mohl Tesle lépe konkurovat.

Automobilka Tesla se svým elektrickým sedanem Model S (foto v galerii) udělala doslova díru do světa, ale tím její plány nekončí. V průběhu letošního roku se dočkáme odvozeného crossoveru Model X a začátkem roku 2017 bude uvedena rodina menších a levnějších modelů označovaná kódem Gen 3, jejíž roční produkce by mohla přesáhnout 400 000 vozů! Podobné plány pochopitelně trápí již zavedené velké koncerny, v čele s General Motors. Ještě za předchozího šéfa Dana Akersona bylo založeno oddělení s názvem Team Tesla, které má za úkol studovat nejen vozy konkurenční značky, ale také její revoluční obchodní model a péči o zákazníky.

Mohlo by vás zajímat:  Řekové zkusili projet elektromobilem celou zemi bez nabití. Nezvládl to žádný

Odborníci se shodují, že za úspěchem Tesly nestojí jen dobré myšlenky a dostatek financí, ale především její malá velikost, která umožňuje existenci nekonvenčního smýšlení, řešení problémů a vysoké tolerance risku. Díky tomu se byla schopna americká společnost prodrat byrokratickým systémem, který svazuje větší společnosti jako právě GM. Není totiž jednoduché přinést flexibilitu Tesly do velké mašinérie, kterou General Motors je. Tento koncern je navíc těžce svazován detroitskou kulturou, která si potrpí na hierarchii a byrokratické vedení s jistou dávkou arogance.

Mohlo by vás zajímat:  Malý a levný, to je plánovaný elektromobil od Volkswagenu. Uchytí se?

Přesto, pokud se povede trochu upravit situaci GM dle vzoru Tesly, koncern by rád do roku 2017 rozšířil svou produkci hybridů a elektromobilů alespoň na hranici roční produkce 500 000 vozů. General Motors pracuje na bateriích, které by umožnily elektromobilu dojezd přes 300 kilometrů, což už předvádí právě Tesla Model S. Základem nové nabídky koncernu by mohl být menší elektromobil s cenovkou 30 – 35 tisíc dolarů (600 – 700 tisíc korun) a značkou Chevrolet. Vedení GM doufá, že Modelu S bude konkurovat nový hybridní Cadillac ELR (foto v galerii) s podobnou cenovkou 70 000 dolarů (1.4 milionu korun), který vstoupí do prodeje v letošním roce. Později by se pod stejnou značkou mohly objevit další luxusní elektromobily a hybridy s cenovkou přes 100 000 dolarů (2 miliony korun).

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Auto vyrobila již 100 000 vozů iV. Stávající portfolio se rozšíří o nejméně tři další čistě elektrické automobily

Byť osobně budoucnost přímo v elektromobilech nevidím, určitě se momentálně jedná o zajímavou alternativu ke konvenčním vozům. Především od té doby, co TeslaModelem S dokázala, že i elektromobil může být řidičsky uspokojivým automobilem reálnou použitelností. V redakci jsme zvědaví, jak se GM poučí a co v budoucnu předvede.

Zdroj: autonews.com