Konec bezplatného nabíjení. ČEZ zpoplatní odběr i dobu strávenou na nabíječce

00

Doba bezplatného nabíjení u nabíječek provozovaných společností ČEZ se blíží ke konci. Aktuálně ještě platí možnost využívat předplacené čipy, které za měsíční paušál umožní v podstatě neomezený odběr elektřiny a neomezené stání u nabíjecí stanice. Za pár měsíců však bude tato výhoda minulostí. Vyplývá to z nového ceníku, který energetický gigant představil.

Změny jsou platné od března příštího roku

Ceník platný na dobíjecích stanicích pro elektromobily bude platný od března příštího roku. Do té doby vám ještě bude umožněno využívat výhod současného systému a nabíjet auto neomezeně, za jednotný měsíční paušál spojený s držením čipu. Druhou komplikací je nutnost uzavření nové smlouvy, a tak se nevyhnete tomu, že budete muset osobně navštívit kontaktní místo. A jaké vás od března čekají ceny?

Mohlo by vás zajímat:  Technologicky nejvyspělejší Kia vstupuje na český trh: přijíždí 4. generace 7místného SUV Sorento

Platit se bude za odběr i dobu strávenou na nabíječce

ČEZ přichází s ceníkem, který bude rozdělený do hlavních kategorií. Tou první je takzvaný „Obchodní cestující“. Jeho čeká měsíční paušál na čip ve výši 550 Kč, ve kterém bude mít předplacených 122 kWh. Za každou další navíc zaplatí 4,5 Kč. Druhou možností registrace je takzvaný „Víkendový řidič“, jehož výše měsíčního paušálu bude rovných 200 Kč. V té bude předplaceno 36 kWh a za každou další se zaplatí 5,5 Kč.

Mohlo by vás zajímat:  Toyota ji brzy přijde s vlastními elektromobily

Další dvě skupiny jsou určeny pro uživatele stanic bez měsíčního paušálu. Tou první jsou je forma označovaná jako „Pay as you go“, na kterou se nevztahuje žádný paušál, pouze sazba 7,5 Kč za odebranou kWh. Poslední skupinou jsou zájemci o nabíjení zcela bez jakékoliv registrace. Ti zaplatí za odebranou kWh nejvíce, a to 9,5 Kč.

Jak je to se zpoplatněnou dobou stání?

ČEZ chce zamezit blokování svých nabíječek, a tak se rozhodl zpoplatnit také dobu stání. Nikoliv však od první minuty. U rychlonabíjecích stanic bude možné stát bezplatně 90 minut. Každá následující minuta se bude účtovat sazbou 2 Kč. U klasických stanic umožňující jenom pomalé nabíjení je bezplatná doba 8 hodin. I tady se nad rámec tohoto času budou platit 2 Kč za každou započatou minutu. Pozor však i na fakt, že platba za stání se začne účtovat i ve chvíli, kdy dojde k plnému nabití baterie. Proud přestane do elektromobilu dále proudit a ČEZ tak bude účtovat každou minutu tohoto bezdůvodného blokování nabíjecí stanice.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora