Konec zbytečných pokut se blíží. Policie má v plánu (opět) zavést populární domluvu

Je tomu již několik let, kdy policisté mohli za mírné přestupky volit trest v podobě důrazné domluvy, který byl posléze zákonem zakázán. Nicméně to vypadá, že se tento akt do pravomoci policistů opět vrátí. Novela zákona by měla vstoupit v platnost začátkem ledna, přičemž už dokonce putovala na Pražský hrad do kanceláře prezidenta Zemana, který ji bez dlouhého otálení podepsal.

Současná situace

Změna zákona 250/2016 Sb. z 15.listopadu 2018 s sebou nese benefity pro nás všechny, ale zejména znamená ulehčení administrativní práce policistům. Ti v současné době mají na výběr z několika možností, jak řešit přestupek.

  • Jednou z variant je přenechat přestupek správnímu řízení.
  • Další možností je řešení přestupku s řidičem přímo na místě, a to pokutou nebo napomenutím. A právě napomenutí je velice problematická a zdlouhavá činnost, ke které se nakonec většina policistů neuchýlí.

Policisté nejprve musejí danému řidiči vystavit formulář, ve kterém mu sdělí, za co a proč jej napomínají. Vypisování tohoto papíru je časově náročné (zdržuje jak policistu, tak řidiče) a ve finále vlastně úplně zbytečné. Kopie formuláře musí být policistou na konci služby založena, což pro něj znamená další nadbytečnou administrativní zátěž. Tímto způsobem u nás funguje řešení přestupků od července minulého roku.

Skupina poslanců se proto rozhodla předložením novely výše zmíněného zákona vrátit nástroj domluvy do rukou policistů a zbavit je tím zbytečného papírování, což se nakonec povedlo. Ocenili to jak samotní policisté, tak jásají i řidiči, kteří pokutování drobných neúmyslných přestupků často brali jako šikanu.

Nejásejte předčasně

Policisté budou moci sáhnout po domluvě ve chvíli, kdy PODLE NICH nebude přestupek spáchaný řidičem natolik závažný, aby si zasluhoval trest v podobě udělení pokuty. Toto rozhodnutí ovšem závisí na jednotlivých policistech a jejich uvážení.
Může tedy ve výsledku dojít k tomu, že schytáte během jednoho týdne pokutu za nezapnuté bezpečnostní pásy a následně se za ten samý prohřešek dočkáte pouze domluvy.

Mohlo by vás zajímat:  Neuvěřitelný skandál hýbe českou politickou scénou

Navrácení domluvy do běžného silničního provozu je určitě dobrý krok. Zůstává však otázkou, zda by se neměly ještě předtím podrobněji specifikovat přestupky a určit jasnou, vymezenou hranici, co si zasluhuje pokutu a co nikoli.

Komentáře