Konečně zmizí vraky z ulic. Sněmovna schválila důležitý zákon

Car Accident 1660670 640

Vraky aut nejenom hyzdí ulice, ale také často překážejí, nebo blokují parkovací místa. Toto bude konečně minulostí. Sněmovna schválila důležitý zákon, který usnadní jejich odtažení. Konečně se tak dočkáme chvíle, kdy už nebudeme muset míjet očividné vraky tam, kde stály klidně i několik let.

Současná legislativa to neumožňovala

Pokud vám vraky v ulicích vadily a chtěli jste se zasadit o jejich odstranění, nebylo to snadné. Aby bylo možné takové nepojízdné auto odtáhnout, muselo mít buď velmi výrazně poškozenou karoserii, nebo muselo postrádat svůj nejdůležitější článek – tedy motor. Jinak být auto v podstatě odtaženo nemohlo.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Octavia III spatřena při testování na Nürburgringu!

Hledali se kličky

Často se tak hledali různé kličky k tomu, aby se dalo auto legálně odstranit ze silnice. Na jednu zajímavou přišel třeba starosta Řeporyjí Pavel Novotný. Podle něho zjevné vraky posunuly mimozemšťané na místa, kde už skutečně bránily provozu, a tak bylo legální je odtáhnout. Takto odvážný postup se však leckdo bál zrealizovat.

Konečně dobrá zpráva

Sněmovna nyní odhlasovala zákon, díky kterému bude odtažení vraků z ulic mnohem jednodušší. Majitelé silnic, ale i vlastníci veřejných parkovišť tak budou moci nechat odtáhnout všechna auta, která nemají osvědčení o technické kontrole, a to déle, než 6 měsíců. Podle novely by samotné obce měly mít i snadnou možnost nahlížet si do registrů a zjišťovat konkrétní vlastníky daných vozidel.

Mohlo by vás zajímat:  Seat zvyšuje výkonovou laťku u svého velkého SUV zahájením výroby modelu Tarraco 2.0 TSI 245 k DSG 4Drive

Podle novely by měl vlastník parkoviště nebo komunikace vyzvat provozovatele daného vozidla k tomu, aby sám zajistil jeho odstranění, nebo aby zajistil STK a mohl na daném místě dále stát. Pokud k tomu nedojde, může dojít ze strany majitele komunikace k odtažení vozu. Jeho majitel se následně dozví, kam byl odtažen a může si ho zde vyzvednout. Pokud tak neučiní, je možné vozidlo prodat v dražbě a ze získaných peněz proplatit náklady spojení se samotným odtahem.

Ještě Senát

Na závěr dodejme, že Sněmovnou schválená novela ještě zamíří do Senátu. Pokud i zde projde, už budeme čekat jenom na to, až nový zákon oficiálně vejde v platnost.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora