Kontakt ICE v telefonu je hoax a zbytečnost. Praktické využití je nereálné

Vybouráte se, jste přepraveni do nemocnice, záchranáři v telefonu najdou kontakt ICE, tomu zavolají a oznámí mu informace o tom, kde jste a proč. To je teoretická rovina toho, proč byste si některé kontakty ve svém telefonu měli pojmenovat jako ICE neboli In Case of Emergency. Toto označení by mělo pomoci záchranářům najít správný kontakt, na který mají volat, pokud se s vámi něco stane.

Hoax, kterému řada lidí věří

Ano, ICE kontakt lze skutečně nazvat hoaxem, jelikož nabádá lidi k tomu, aby si ve svém mobilu ukládali kontakty právě pod tímto označením. Tento hoax se opírá o vznik samotného In Case of Emergency kontaktu, se kterým přišel v roce 2005 britský záchranář Bob Brotchie. Následně proběhla po celém světě velká kampaň, která měla motivovat lidi k tomu, aby si kontakty na své blízké uložili jako ICE 1, ICE 2 atd.

K záchraně života nepomáhá

Kontakt ICE je prezentován jako něco, co může pomoci zachránit život. Proto ho označujeme jako hoax, jelikož k tomu nikdy nedopomáhal ani nedopomáhá. Zdravotníci ve skutečnosti nehledají při záchraně života kontakty v telefonu a neptají se příbuzných, jaké léky konkrétní osoba bere, či zda netrpí alergiemi. Na to mnohdy vůbec nemají čas.

Proč je In Case of Emergency nesmysl?

Podívejme se na několik příkladů, proč je In Case of Emergency kontakt nesmysl. U méně vážných nehod jsou zranění spíše lehká a tak se záchranáři běžně komunikujete. U těch vážných není výjimkou, že mobilní telefon „létá“ po interiéru auta a pokud to náhodou vydrží, není lehké ho v těžce nabouraném voze najít.

Opomenout nelze ani fakt, že většina lidí má na telefonu zabezpečení. Pomocí PIN, pomocí otisku prstům, nebo pomocí rozpoznávání obličeje. Dostat se do takového mobilu s kontaktem ICE je tedy nemožné. Opomíjet nelze ani fakt, že v případě záchrany pacienta jde o vteřiny a jednotlivé úkony se řídí jeho zdravotním stavem a není čas někomu volat a vyptávat se na informace, které mohou být z důvodu rozrušení často podány i chybně.

Komentáře

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora