Ať už si pořídíte sebekrásnější a sebedražší auto, dříve nebo později dostihne koroze i vás. Rakovina auta, jak se rezavění karoserie a dalších kovových prvků auta někdy přezdívá, je bohužel nevyhnutelná. Tedy pokud nejezdíte plátěným Velorexem nebo bakelitovým Trabantem. Nicméně nástup koroze můžete do značné míry oddalovat a můžete se vypořádat i s jejími následky.
Zabraňte oxidaci
Příčinou oxidace karoserie je obvykle kombinované působení vlhkosti a vzduchu. Nejlepší způsob, jak ochránit auto před korozí, je tedy zabránit těmto dvěma prvkům, aby s karoserií přicházely do styku. Toho nejsnáze docílíte vhodnou údržbou – karoserii pravidelně myjte. Narazíte-li na drobné ranky a oděrky, zamalujte je vhodným lakem.
Lak jako takový je ostatně skvělým ochranným prvkem proti korozi. Myslete na to při výběru nového auta, některé laky jsou vůči korozi o poznání účinnější než jiné. Ale i laku můžete pomoci, nejlépe kvalitním voskováním, které je jako prevence nejúčinnější. Vosky jsou obvykle sezónní, na zimu se hodí jiné než do horkých letních dní.

Když už se koroze objeví
Pokud na karoserii nebo na jiné části auta objevíte korozi, znamená to, že váš vůz už má ta nejlepší léta za sebou. Ale nevěst hlavu, i tak vám může ještě několik let spolehlivě sloužit. Nejlepší variantou je korodující díl celý vyměnit. Pokud to z nějakého důvodu není možné, můžete dané místo ošetřit následujícím způsobem:
- Korodující místo i jeho bezprostřední okolí zbruste brusným papírem až dohladka.
- Zbroušenou oblast umyjte saponátem, nejlépe čističem na karoserii.
- Po omytí saponátem použijte kvalitní odmašťovač.
- Následně zkorodované místo postříkejte zinkem ve spreji.
- Počkejte, až zinek zaschne, a naneste na něj tmel.
- Tmel znovu zabruste do hladka, pořádně omyjte a přetřete lakem na karoserii.
- Opravené místo navoskujte.