Koupě ojetiny je vždy risk. Kontrola několika parametrů odhalí falešné údaje i kradený vůz

Young Happy Man Car Smiling Concept Buying Car

Ať už je váš důvod jakýkoliv, co se týče pořízení ojetého automobilu, začněte především u informací. Podle identifikátorů poznáte, zda opravdu sedí parametry uvedené v technickém průkazu. Skutečný rok výroby poznáte podle skel, bezpečnostních pásů, sedadel, plastových dílů, klimatizace a dalších různých součástí automobilu. Všechny tyto i další části automobilu by měly mít uvedena potřebná data pro kontrolu.

Dalším důležitým bodem je prověření původu vozidla. Velice nebezpečná je koupě automobilu pouze na ulici nebo přes inzerát, hrozí totiž setkání s kradeným kouskem. Pro ověření navštivte stránky Ministerstva vnitra nebo zašlete SMS. Informaci získáte na základě uvedení SPZ, čísla motoru, VIN a čísla podvozku.

Mohlo by vás zajímat:  Vytvořit fiktivní dopravní zácpu je snadné. Muž to dokázal s desítkami mobilů

Jak nenaletět na podvod

Před samotnou koupí zkontrolujte, zda není vozidlo ve vlastnictví třetí strany. Některé údaje vyčtete z TP, na které přijde pouze odborník. Zkontrolujte technický průkaz, v minulosti prováděl zápisy pouze držitel vozidla, nikoli majitel. Takto může být majitelem i leasingová společnost, takže buďte opatrní.

Určitě se nebojte investice do prověření identifikačních znaků auta, případně prověření země původu. Částka je ve srovnání s případným odcizením daleko nižší. Velice důležitým bodem při prodeji automobilu, který máte ve společném majetku s manželem/manželkou, je souhlas druhé strany.

Mohlo by vás zajímat:  Nové pravidlo objíždění cyklistů umožní řidičům beztrestně páchat jiný dopravní přestupek
Zdroj obrázku: Freepik

Prohlídka vozu

Nyní se přesuňte k samotnému stavu automobilu. Podle jednotlivých částí zjistíte, jak realita odpovídá tomu, co je napsané na papíře nebo inzerátu. Zaměřte se především na:

  • lak,
  • interiér,
  • originální spoje a tmelení,
  • elektroniku,
  • motor.

Stejně tak proveďte prohlídku na rampě, kde soustřeďte své oči na podvozek, pneumatiky a kola, motorovou část podvozku, brzdy, tlumiče a výfukový systém.

Testovací jízda

Zde není ani moc potřeba co vysvětlovat. Během jízdy sledujte a vnímejte práci motoru, převodovky, brzd, podvozku a tlumičů, poloosy, ložiska kol a činnost výfuku. Vyžádejte si také veškerou potřebnou dokumentaci, klíče, návody a servisní knížku.

Zdroj: https://www.birchwoodcredit.com/blog/11-things-to-check-before-buying-a-used-car/
Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora