Koupený vůz rychle ztrácí na hodnotě. Pokles ceny přesto nemusí být tak rapidní

Říká se, že kdo vyjede novým autem ze salonu, sedí v dopravním prostředku, který v tu chvíli ztratil i několik desítek procent své hodnoty. Auto prostě není dobrou dlouhodobou investicí a může celkem snadno a rychle ztrácet na své hodnotě. Zároveň ale existují triky, které pomohou danou hodnotu držet v určitých mezích.

Koupě ojetiny

Nejhůře jsou na tom z hlediska ztráty hodnoty nová auta. V mnoha případech je tak lepší volbou koupit ojetinu. A nemusí to být auto několik let staré. Zabránit vysoké ztrátě hodnoty kupovaného auta se dá i tak, že se koupí auto takzvaně referenční, staré necelý rok. Oproti novému bývá podstatně levnější a jeho cena po koupi už neklesá tak výrazným tempem.

Pravidelný servis

Ztráta hodnoty u auta není nic jiného než rozdíl mezi kupní a prodejní cenou po letech. Zajistit, aby se auto prodalo za cenu co nejvyšší, lze i pravidelným servisem. Každoročně vyplňovaná servisní knížka je něco, na co mnoho kupujících slyší. Vidí, že auto dostávalo pravidelnou péči, a to znamená jediné – bude v dokonalém stavu. A vyplatí se si za něj připlatit.

Zdroj obrázku: Freepik

Koupě konkrétního modelu

Jsou auta, o která není moc zájem. A potom je tu opačná strana žebříčku. Vozy, o které je mela i v autobazarech. A kde je velká poptávka, tam je prostor pro nasazení ceny. Kdo chce vůz, který na hodnotě tolik neztratí, měl by investovat do aut, u kterých je v bazarech velká poptávka. Je tak jistota, že se auto prodá nejenom rychle, ale i za slušnou cenu.

Vyjednání slevy a využití dotací

Ceníková cena nemusí být vždy konečná. Vždy se najde prostor pro slevu. Stačí se nebát a umět si ji vyjednat. Další možností, jak se dá cena nového auta snížit, jsou dotace. Ty jsou dnes vypsány například pro toho, kdo chce investovat do koupě elektromobilu. Od státu může dostat zajímavé finanční prostředky za podporu ekologického cestování.

Zdroj: https://www.statefarm.com/simple-insights/auto-and-vehicles/how-to-minimize-car-depreciation