Koupil si vysněné auto. Potom zjistil, že se s ním kvůli emisím nikam nedostane

Koupit si starší auto může mít více úskalí, než si myslíme. Většina z nás hledí při výběru hlavně na to, aby kvalita odpovídala stáří a aby takové auto bylo v dobrém technickém stavu. Tedy aby dané auto bylo nejenom funkční, ale aby také vydrželo i následujících pár let. Zároveň je tu ale věc, na kterou moc lidí nehledí. A to je chyba.

Jak je to s emisemi?

Téměř nikdo při koupi vozu nehledí na to, jak velké má auto emise. V praxi to nikoho nezajímá, jelikož ochrana přírody není pro většinu motoristů nijak velké téma. Více se zajímají o kvalitu a spolehlivost vozu a to, co vychází z výfuku, to jde stranou. Dříve nebo později se ale ukáže, že podceňování těchto informací se může vymstít. Jak z finančního hlediska, tak i proto, že se s vozem nemusíme dostat tam, kam bychom chtěli.

Nemalý ekologický poplatek

První problém může nastat už při přepisu vozu. V takovém případě můžeme litovat, že jsme si nezkontrolovali jak je to u vozu s emisemi a do jaké třídy s označením Euro kupované auto spadá. To proto, že bychom věděli, že na nás při přepisu čeká určitý ekologický poplatek, který u starších aut může být opravdu vysoký. Nejenom, že najednou naše koupené auto výrazně prodražilo, ale pokud bychom ho zaplatit odmítli, tak vůz nemůže být registrován a z toho vyplynou další nemalé problémy.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Nemůžeme tam, kam bychom chtěli

Zaplacení vysokého ekologického poplatku je pouze prvním problémem. Je tu ještě jeden problém, který se týká našeho cestování. Stále více měst v Evropě zavádí takzvané nízkoemisní zóny. V praxi se jedná o oblasti, kam mohou pouze ta auta, která splňují jasně stanovené emisní limity. A už to, že jsme museli platit nemalý ekologický poplatek, nás utvrdí v tom, že náš vysněný koupený vůz zase až tak ekologický nebude.

Mohlo by vás zajímat:  Máte na ně? Většina lidí bohužel ne! Kolik stojí nejdražší letošní vozy?

Zavádění nízkoemisních zón je v Evropě velkým trendem, hlavně v rámci ochrany životního prostředí. A už se nemusí jednat jenom o nejužší centra měst, ale oblast kam se škodlivými vozy nesmíme, se v řadě lokalit neustále rozšiřuje. Koupit si tedy vysněné auto a nehledět na to, jak je to s jeho emisemi, se může vymstít hned dvakrát. Při jeho registraci a následně ve chvíli, kdy jsme omezeni tím, kam s ním dojedeme a kam nebudeme moci.

Zdroj: Autorský text

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora