Koupit do rodiny druhé auto zní jako skvělý nápad. Dokud se neukáže jako nejhorší možná investice

Vystačit si jenom s jedním autem může být v domácnosti komplikované. I proto mnozí lidé uvažují nad tím, že si pořídí druhé auto do rodiny. Může se to zdát jako dobrý nápad, ale později se zjistí, že šlo jenom o neuváženou koupi, která zbytečně stojí peníze navíc. Proč?

Koupě vozu

Největším výdajem už je samozřejmě samotná koupě vozu. Říká se, že pokud auto nepotřebujeme pravidelně a nutně, je jeho koupě mnohdy tou nejhorší možnou investicí. Jak proto, že auta jsou drahá, tak i proto, že rychle ztrácejí na ceně. Investovat částku několik set tisíc do druhého auta, které bude využíváno sporadicky, je velká chyba. To už může vyjít výhodněji zavolat si taxi.

Pojištění

Pro každé auto, které vlastníme nebo provozujeme, je třeba mít pojištění. Zákon nařizuje mít sjednané pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla – lidově povinné ručení. Kromě toho je namístě sjednat si i havarijní pojištění. V konečném součtu se mohou roční platby vyšplhat poměrně vysoko, což si málokdo ve chvíli, kdy auto kupuje, vlastně uvědomí.

Zdroj obrázku: Freepik

Servisní náklady

Každé auto potřebuje pravidelný servis. Když je nové, obvykle postačí základ, jako například výměna oleje nebo filtrů. U staršího auta je třeba myslet i na další věci, jako jsou brzdové kotouče a destičky, další provozní kapaliny nebo rozvody. I tady se dostáváme k poměrně vysokým částkám, které je nutné za druhé auto někdy i každoročně platit, aby bylo pokud možno v provozuschopném stavu.

Opravy

U nového auta se opravy často neřeší – ale zase je dražší a také je třeba absolvovat pravidelné roční prohlídky. U ojetiny už opravy mohou být na denním pořádku. Nejenom že je takové auto vyřazeno na několik dní, nebo dokonce týdnů z provozu. Je třeba myslet i na to, že každá oprava něco stojí. A opět se jenom ukáže, že druhé auto do rodiny nebyla až tak dobrá koupě, jak se na první pohled zdálo.

Zdroj: https://horsepowerful.com/owning-two-cars/