Kruhový objezd ve tvaru arašídu není raritou. V Liberci je už dlouho a říká se mu Sněhulák

Také vás upoutala zpráva o unikátním francouzském kruhovém objezdu, který má tvar arašídu? Pokud si stejně jako tvůrci a někteří motoristé říkáte, že se jedná o světový unikát a velkou raritu, zklameme vás a musíme uvést, že až tak unikátní přece jenom není. Stejný je už dobrých pár let u nás v České republice, konkrétně v Liberci. Najdete ho na souřadnicích 50.7757408N, 15.0355492E.

Jaké jsou výhody?

Proč právě kruhový objezd ve tvaru arašídu? Jelikož je praktičtější než klasický. Nejenom francouzský, ale i ten liberecký ukazuje, že právě díky tomuto tvaru se lépe podaří propojit hned několik silnic najednou, aniž by se musely dělat náročné úpravy, nebo se musely řešit různé přeložky. Vše je mnohem přehlednější a doprava je také rychlejší (i když v případě Liberce to přece jenom až tak úplně neplatí, hlavně v době dopravní špičky).

Francouzský kruhový objezd

Není třeba ani řešit různé změny předností. Ty jsou stále stejné i na kruhovém objezdu arašídového tvaru. Stačí na něho najet a v tu chvíli máme s vozem přednost až do chvíle, než se rozhodneme místo opustit. Díky tomu pochopitelně dojde k úbytku dopravních nehod, které jsou na klasických komplikovaných kříženích a napojováních silnic poměrně časté.

Mohlo by vás zajímat:  Tachometr ukazoval překročení. Policie přesto naměřila dovolenou rychlost

Liberecký Sněhulák

Z francouzského městečka Nozay, kde se má tento (podle některých zdrojů) světový unikát nacházet, se můžeme přesunout do Liberce. A to na místo, kterému místní neřeknou jinak než Sněhulák. Zde už je „arašídový“ kruhový objezd několik let. Najdete ho v Liberci – Růžodole a dostat se z něho můžete třeba na výpadovku na Děčín a Frýdlant, na výpadovku na Prahu či Jablonec, ale i k průmyslové či obchodní zóně Sever, ale potom i na Centrum či do městské části Pavlovice.

Liberecký kruhový objezd

A proč právě Sněhulák? Jelikož na tento unikátní kruhový objezd navazuje ještě jeden klasický. Z ptačí perspektivy jsou hned za sebou vytvořeny tři kruhy, které jasně symbolizují sněhuláka. A právě toho můžeme nazvat světovým unikátem, který je navíc neustále inovován tak, aby dokázal dopravě v krajském městě co nejvíce ulehčit.

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora