Krupobití je pro auto hotová pohroma. Naštěstí ho lze během parkování dobře chránit

First Snow 1821255 1920

Léto má většina z nás spojené s bezstarostnými radovánkami, dovolenými a letními románky. Ale i tohle zdánlivě bezpečné a klidné období má pro motoristy své nástrahy. Na silnicích se to jen rojí nebezpečnými řidiči – na hlavních tazích můžete narazit na sváteční řidiče, kteří po roce vytáhnou auto z garáže a vyrazí na dovolenou k moři. Na okreskách zase hrozí setkání s omladinou, která se tajně učí řídit, nebo s lidmi vracejícími se z oslav, diskoték a dalších druhů zábavy ve stavu, v němž by za volant rozhodně usedat neměli. A pak jsou tu bouře a krupobití. Právě krupobití je věnován náš dnešní článek.

Mohlo by vás zajímat:  Značku upravující rychlost není třeba vždycky dodržet. V určitém případě pokuta nehrozí
Zdroj obrázku: Pixabay

Když nemáte garážové stání…

Podobně jako proti mnoha jiným rozmarům počasí a dalším nepříjemnostem, vaše auto před krupobitím nejlépe ochrání krytá garáž. Pokud ji nemáte k dispozici přímo v domě, ve kterém bydlíte, můžete zvážit její pronájem, ceny se v závislosti na velikosti města a lokalitě pohybují v řádu stovek korun až zhruba tisícovky měsíčně. Krytá garáž je spolehlivou ochranou nejen proti krupobití, ale také proti:

  • zlodějům a vandalům,
  • mrazu a zamlžování skel,
  • nadměrné vlhkosti,
  • ptačímu trusu.
Zdroj obrázku: Pixabay

Kupte si alespoň ochranný potah

Pokud jste se dočetli až sem, garáž ve vašem případě z nějakého důvodu nepřipadá v úvahu. Druhou nejlepší ochranou proti krupobití je kvalitní ochranný potah, který koupíte v hobby marketech nebo na benzinových pumpách. Ceny takových potahů začínají někde na 500 korunách, za silnější a kvalitnější potahy však můžete zaplatit i desetkrát tolik.

Mohlo by vás zajímat:  Škoda Auto sází u svých vozů na ekologické materiály a zkoumá biologické suroviny. Vozy tak mohou být plné odpadků

Ale aby toho nebylo málo, potah je třeba na auto správně upevnit, aby ho silný vítr, který krupobití obvykle provází, nemohl strhnout. A plachtu je třeba podložit nějakou měkkou vrstvou, která utlumí kinetickou energii krup a ochrání kapotu i skla vašeho auta. Tady stačí starší vyřazená peřina, silný koberec či jakákoli jiná vhodná textilie.

Karel Michalec

O Karel Michalec

Kontakt na autora: karel.michalec@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora