Které palubní systémy jsou nejlepší? Tyto mezi řidiči dominují

Palubní systémy jsou dnes jednou z nejdůležitějších součástí moderních automobilů, ovládá se jimi totiž naprosto vše. Vzhledem k tomu, že auta plní stále náročnější přání svých majitelů, kteří v nich chtějí nejen cestovat, ale také pracovat, odpočívat či bavit se, věnuje většina výrobců automobilů palubním systémům velkou pozornost. Kvalitou palubních systémů a tím, jak jsou s nimi zákazníci spojeni, se zabývají i nejrůznější průzkumy. My vám dnes přinášíme výsledky hodnocení palubních systémů právě podle zákazníků.

Americká organizace Consumer Reports pečlivě analyzovala výsledky odpovědí majitelů více než šedesáti tisíc automobilů nejrůznějších značek a tento průzkum zákaznické spokojenosti přinesl pro mnohé poněkud překvapivé výsledky. Mnoho zákazníků by totiž ocenilo alespoň částečné navrácení „tradičních tlačítek“. V některých menu se není vůbec snadné vyznat a navíc při hledání základní funkce často ztrácíte cenné minuty, které při řízení mohou znamenat určité nebezpečí.

Jak byly palubní systémy hodnoceny?

Zákazníci nezávisle na sobě hodnotili jednak hudební stránku, dále možnost telefonování a navigační systém. Výsledky těchto tří dílčích hodnocení byly poté zprůměrovány. Pravdou je, že s aktuální kvalitou palubních systémů byla spokojena jen lehce nadpoloviční skupina zákazníků, konkrétně padesát šest procent. Téměř další polovina respondentů nebyla s některými součástmi palubních systémů spokojena.

Co lidé na palubních systémech nejvíce kritizují?

Jedním z hlavních problémů se ukázalo být umístění obrazovky palubních systémů. Mnoho respondentů totiž v průzkumu poukazovalo na skutečnost, že pokud se chtějí v průběhu cesty podívat na navigaci, musí na určitou dobu přestat věnovat pozornost situaci na silnici a soustředit se na palubní systém. Další poměrně často kritizovanou věcí byly tak zvané duální obrazovky, které v sobě skrývají ten problém, že některé jejich ikonky se nacházejí v místě mimo zorné pole řidiče. A jak jsme již uvedli výše, překvapivě často odpovědi poukazovaly na skutečnost, že kdyby byly systémy vybaveny alespoň několika základními tlačítky, mnohým by to usnadnilo jejich ovládání. Pouze dotykové obrazovky nejsou podle mnoha zákazníků tím nejlepším možným řešením.

Mohlo by vás zajímat:  ESP se od 1.listopadu stává povinnou výbavou všech aut

Kdo se umístil na předních místech?

S tímto organizace Consumer Reports naprosto souhlasí, neboť palubní systémy by měly mít snadný, rychlý a přímý přístup k některým základním funkcím, které zjednoduší ovládání celého systému. Zároveň by samozřejmě celý palubní systém neměl být přehnaně komplikovaný, ale měl by umožňovat lehce zapamatovatelné řízení. Proto je tak trochu paradoxem, že vítězem průzkumu Consumer Reports se stala americká firma Tesla, jejíž palubní systémy jsou plně dotykové. Je s nimi spokojeno osmdesát šest procent zákazníků. Velmi dobrého umístěni dosáhl i koncern FCA, do nějž patří například automobilka Fiat. U něj zákazníci právě oceňovali zachování určitých tlačítek, což usnadňuje ovládání systému například v zimě, když nosíte rukavice.

Komentáře