Kuna pod kapotou znamená neplechu

Kuna Auto

Chladné jarní a letní večery jsou nepříjemné nejen pro nás, ale také pro malé hbité noční tvory. Mezi takové řadíme i kunu. Malé, na první pohled roztomilé, chlupaté zvíře, které velmi často můžete zahlédnout pobíhat v noci pod auty. Také jí dost možná můžete slyšet dupat na půdě. V autě její přítomnost zjistíme mnohem rychleji a ve většině případů je to velmi nepříjemné zjištění.

Auto, které nestartuje

Za chladných večerů hledá kuna teplé útočiště. Čerstvě zaparkované auto ji teplo poskytnout může. Teplo vydávané motorem vydrží pod kapotou ještě po docela dlouhou dobu. Kuna se tak velmi často chopí příležitosti a na noc se uvelebí přímo u motoru. Toto se nezdá jako velký problém, ale kuna pod kapotou pouze nespí.

Kabely umístěné v blízkosti motoru představují pro kunu obrovské lákadlo. Především tedy kabely, které jsou potaženy pryží, jež kunám chutná. Každý z nás si dokáže představit, jakou neplechu napáchá rozkousaný kabel v autě. V nejlepším případě pouze nenastartujete. V tom horším může kabel zkratovat a způsobit požár.

Mohlo by vás zajímat:  Rady ohledně prodloužení dojezdu elektromobilů nefungují. Zlepšení přinese až nová technologie

Kromě kabelů si kuna ráda pochutná na izolaci. Tu dokáže úplně rozcupovat a zničit. Kuna se navíc ráda vrací na stejné místo, hlavně když zjistí, že je bezpečné. Je proto dost možné, že se kuna bude vracet i do stejného auta. Pokud tedy již první návštěva kuny nezanechala na autě stopy, další již rozhodně zanechají. V tomto případě by vám o kuně řekl i váš čich. Kuna si na pravidelné místo po čase tahá zbytky potravy, které v hnilobném procesu produkují nepříjemný pach. Ten se dokáže dostat i do vnitřních prostor automobilu. A o jejím trusu už nemluvě.

Jak kunu vyhnat?

S vyháněním kuny z auta není radno otálet. Když se podchytí tento problém včas, nemusí z toho být až tak velké škody, v nejlepším případě žádné. V první řadě je nutné motorový prostor důkladně vyčistit. Kuna za sebou bude nechávat chlupy, trus, potravu a jiné pachové stopy, které ji lákají zpět na stejné místo. Veškerý její pach je nutné pořádně umýt, jinak by její vyhánění bylo nejspíše k ničemu.

Mohlo by vás zajímat:  První Porsche od roku 1995 se čtyřválcem

Dalším krokem je nalezení vhodného prostředku na odpuzení kuny. Co se auta týče, nabízejí se nám dvě možnosti. Tou první jsou spreje na odpuzení. V tomto případě může být odpuzování zpočátku levnější, ale je nutné myslet na to, že sprej je nejlepší aplikovat každý den, dokud si nebudete zcela jistí, že je kuna pryč. Sprej rychle vyprchává a vynechaný den může způsobit další návštěvu kuny. Tudíž v celkovém výsledku se může tato varianta docela prodražit.

Mohlo by vás zajímat:  Poškozuje horko a slunce váš vůz? Ano, ale je tomu tak. Jak konkrétně?

Druhou možností je ultrazvukový plašič. Ten nabízí účinnou ochranu před kunami s minimální námahou. Plašič totiž stačí pouze do auta nainstalovat a dát do něj baterie a už plašíte. Možností je také připojit plašič k motoru vozu a po zaparkování auta se plašič automaticky spustí, a to až do dalšího nastartování. Díky proměnlivé výšce tónu je zajištěné, že si kuna na zvuk nezvykne, a tím pádem se pod kapotu vašeho auta nevrátí.

Auto mnozí z nás potřebují na denní bázi, a pokud se přes noc stane nepojízdným, může to znamenat velké potíže. Právě kuna může být důvodem, proč auto nechce nastartovat. Při podezření na kunu je nutné hned zahájit kroky k jejímu odpuzení. Není radno čekat, až kuna odejde sama.

David Hampl

O David Hampl

V případě kontaktu využijte email: hampl@autozine.cz

Zobrazit více příspěvků autora